XXI wiek to wiek hałasu – hałasują samochody i inne pojazdy, hałasują ciągle gdzieś pracujące maszyny. Hałas zabija, o czym krzyczą różne media. Hałas przeszkadza w pracy, w domu i trzeba się przed nim po prostu chronić. Izolacja akustyczna nie może jednak polegać na założeniu na uszy słuchawek, ponieważ nie jest ani wygodne, ani bezpieczne, ponieważ niekiedy hałas ostrzega przed niebezpieczeństwem. Izolacja akustyczna powinna odbywać się na poziomie budowania, ponieważ odpowiednio dobrane cegły oraz beton odbijają dźwięki i budynek jest cichy. Bardzo często ściany działowe w mieszkaniach są zbudowane z odpowiedniego rodzaju cegły.
Ściany zewnętrzne zazwyczaj okłada się płytami z wełną mineralną, która sprawdza się jako izolacja akustyczna i jednocześnie termiczna. Nie należy mylić jednak, co się niektórym zdarza, izolację akustyczną z dźwiękochłonnością . Dźwiękochłonność oznacza odbijanie się głosu od ścian(mówiąc w uproszczeniu), często ma ona nazwę akustyki i stąd często mylenie terminów. Pomieszczenia o złej dźwiękochłonności mają niezbyt miły dla ucha pogłos. Obecnie izolacja akustyczna wykonywana jest z wykorzystaniem dwóch materiałów: wełny mineralnej skalnej oraz wełny szklanej. Wełna wspaniale wygłusza i tłumi dźwięki dochodzące do wnętrza, a także działa to w drugą stronę.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dobra izolacja akustyczna dachu jest bardzo ważna.. Najczęściej na poddaszu zaleca się używanie skalnej wełny mineralnej – warstwa głusząca hałasy musi mieć co najmniej 25 centymetrów grubości. W wypadku, gdy wykonywana jest izolacja akustyczna podłogi ważna jest bardzo jej grubość oraz technika ułożenia – bardzo często przy niedokładnym jej nakładaniu wykonawcy rezygnują z tak zwanego nakładania mijankowego i potem podłogi są źródłem przenikania dźwięku między poziomami budynku.
W każdym typie izolacji zagrożeniem dla idealnego działania, są tak zwane mostki, w tym wypadku mostki akustyczne, które powstają w miejscach, gdzie może dojść do przerw w warstwie izolacyjnej. Nieco wcześniej wspomniano w artykule o tym, że źle położona izolacja akustyczna pod podłogą nie spełnia dobrze swoich funkcji. Istnieje jeden sposób, aby uniknąć takich niespodzianek – izolacja powinna być wykonana idealnie.