Wiele osób, szczególnie dziś, w nowych budynkach coraz częściej decyduje się na izolację wewnętrzną. Taka właśnie izolacja od środka ma coraz większe powodzenie. Można jednak ją wykorzystać jeżeli ściany są masywne i posiadają zewnętrzną okładzinę lub są otynkowane, a także gdy chce się dokonać poprawienia izolacji cieplnej masywnych ścian.
Coraz częściej wiele ludzi, decyduje się właśnie na izolację wewnętrzną, może dlatego, że dziś jest większy dostęp do wielu produktów. Dawniej grube izolacje, jedynie pomniejszały dane pomieszczenie, dziś jest tak duży wybór materiałów, że nie ma już z tym najmniejszego problemu. Stosowana izolacja od środka, musi spełniać wiele zasad, należy bowiem zwrócić uwagę na mostki cieplne, czyli stosować przerwy w połączeniach ze ścianami działowymi, czy ściankami oddzielającymi i otworami. Należy też zapobiegać przenikaniu powietrza z przegrody, która znajduje się na zewnątrz warstwy izolacyjnej. Pamiętać trzeba także o zastosowaniu warstwy paroizolacyjnej po ciepłej stronie izolowanej przegrody, a także należy usunąć wszelką wilgoć, jeśli taka się znajduje. Izolując pomieszczenie od środka, danej osobie zależy na nie przenikaniu ciepła na zewnątrz, oraz na odpowiedniej izolacji akustycznej. W danym pomieszczeniu można więc zastosować płyty gipsowe, a wewnątrz ram, włożyć odpowiednią ilość wełny kamiennej. Na rynku dostępne są dziś, najnowocześniejsze energooszczędne płyty wykonane z gładkiego styropianu XPS.
Mają zaledwie 4 do 7mm grubości i oprócz zapewnienia ciepła, izolacji akustycznej, chroni także ściany przed wilgocią. Dużym powodzeniem cieszą się także tapety ocieplające, które dostępne są na rynku, o różnej grubości. Jeżeli chce się zastosować płyty okładzinowe, należy unikać przenikania powietrza, a więc uszczelnić szczeliny, otwory i użyć taśmy klejącej na obwodach ścian, czy też wokół okien, drzwi, futryn. Oczywiście izolację termiczną można także zastosować na suficie, ale także na podłogach. Stosując płyty na skosach, warto jednak zatrudnić w tej dziedzinie fachowca, gdyż nie należy to do prostych i zwykłych prac, jak w przypadku izolacji na ściany.
Trzeba zrobić wszystko, by robiona izolacja od środka, została doprowadzona do jak najlepszego efektu. Zależy przecież każdemu człowiekowi, który pragnie aby w domu żyło mu się dobrze i bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów, by izolacja jaką wybierze, okazała się być tą najlepszą i najbardziej przynoszącą zamierzone efekty. Jedni decydują się na izolację termiczną zewnętrzną, inni wewnętrzną, każdy sam wybiera to, co mu bardziej odpowiada.