Izolacja zewnętrzna ma większe powodzenie w budownictwie niż stosowanie izolacji od środka. Wybór jest duży, choć najczęściej stosuje się właśnie wełnę, styropian, oraz bardzo nowoczesną w ostatnich czasach metodę, bezspoinowy system ociepleń. Jeżeli chodzi o styropian jest to porowate tworzywo sztuczne, które otrzymuje się poprzez spienienie granulek polistyrenu, który zawiera porofor.
Poprzez parę wodną, a więc podgrzanie granulek, dochodzi do spienienia. W zależności od stopnia spienienia, każdy styropian ma inną gęstość, a więc jest bardziej odporny na uszkodzenia, zgniecenia i mechaniczne uciski. Jako izolacja termiczna, najlepszy wydaje się być styropian o klasie reakcji na ogień E, jako lekki, wybierany od 10 do 40kilogramów na metr sześcienny. Wełna mineralna jest zaś materiałem izolacyjnym pochodzenia mineralnego, stosowana jako izolacja zewnętrzna, ale również jako wewnętrzna, można zapełniać nimi stropy, podłogi, dachy i ciągi instalacyjne.
Zazwyczaj produkuje się ją z kamienia bazaltowego. Ma bardzo niskie przewodzenie ciepła, jest niepalna i ognioodporna, dzięki niej pochłaniane są dźwięki, jest sprężysta i wytrzymała, a do tego wodoodporna i paroprzepuszczalna. Trzecią bardzo modną dziś metodą jest bezspoinowy system ociepleń, która dzięki zewnętrznej masywności ścian, zatrzymuje ciepło w budynku w zimie, a zmniejsza nagrzewanie w lecie. Dziś większość dużych i nowych obiektów stosowana jest tego typu izolacja zewnętrzna. Jeżeli zaś ktoś pragnie zastosować ją, na już swój istniejący od dawna dom, może doprowadzić tym, do poprawienia struktury zewnętrznej ściany, do usunięcia przecieków, kondensacji pary, czy zminimalizować do zera przepuszczalność ciepła.
Na tego typu ściany warto następnie zastosować odpowiednie wykończenie tynkowe, w kolorze jaki tylko się nam podoba. Należy jedynie pamiętać, by na tego typu bezspoinowe ściany, należy wzmocnić tynk siatką, dokonać dylatacji co pięć metrów i wypełnić je fugą elastyczną, a także dokonać wyboru dobrego tynku z włókien polimerowych lub wzmacniających. Oczywiście jest to indywidualną sprawą każdego klienta, który sam decyduje, czy bardziej odpowiada mu zastosowani styropianu, czy wełny mineralnej, a może bezspoinowych ścian. Wszystko zależy od grubości portfela i chęci zrobienia czegoś dobrze, czy najlepiej. To już leży w decyzji samego zainteresowanego.