Izolacja pionowa dotyczy ścian fundamentowych i konieczna jest w domach, które są podpiwniczone. Oczywiście taka izolacja, jej rodzaj jest również uzależniony od czynników naturalnych. Przed przystąpieniem do montażu izolacji pionowej ścian fundamentowych trzeba ocenić warunki zewnętrzne, te naturalne. Izolacja pionowa ma chronić ściany przed nawilżeniem, czy wręcz przeciekaniem, więc najkorzystniejsze jest tu występowanie gruntów ze żwiru czy przepuszczalnego piasku i na dodatek z niskim poziomem wód gruntowych.
Jednak najczęściej istnieje konieczność wykonania bardzo dokładnych prac przed położeniem materiałów izolacyjnych, ponieważ w większości budów trzeba zakładać, że izolacja pionowa przez lata ma ochraniać fundamenty przed przemakaniem. Izolacja pionowa wymaga odpowiedniego przygotowania ścian do jej położenia., najczęściej obecnie pod izolację nakłada się zaprawę cementowo-polimerową, jednak w wypadku gleb bardzo mokrych i nieprzepuszczalnych izolacja pionowa powinna być jeszcze zabezpieczona( nadal pod izolacją, czyli środkiem kładzionym na fundament) specjalną masą asfaltowo-kauczukową.
Oczywiście, żeby izolacja pionowa spełniała należycie swoje funkcje , należy uszczelnić wszelkie miejsca, gdzie woda może się przedostawać, głównie chodzi tu o połączenie ławy fundamentowej ze ścianami fundamentu. Brak takiego zabezpieczenia sprawia, że żadna izolacja pionowa nie ochroni budynku przed wilgocią. Niestety, nakładanie takiego uszczelniania to nieco żmudna ręczna praca, ale to jak będzie sprawowała się izolacja pionowa zależy od dokładności wykonanie tej części robót. Obecnie dla bezpieczeństwa stosuje się specjalne taśmy uszczelniające. Co prawdy specjaliści twierdzą, że te taśmy są konieczne tam, gdzie jest niekorzystna sytuacja gruntowa.