Jakość budynku w dużej mierze zależy od jego odporności na wilgoć. Rodzaj i jakość położonej izolacji gwarantuje to czy woda ma szansę nawilżać mury fundamentów. Jednym z ważnych elementów tego zabezpieczenia jest izolacja pozioma. Jej dobre położenie gwarantuje, że wilgoć nie ma wstępu do budynku.
W budownictwie najczęściej stosuje się dwie sprawdzone metody, dzięki której izolacja pozioma spełnia swoje zadanie. Pierwsza metoda polega na położeniu specjalnej folii izolacyjnej. Izolacja pozioma wymaga użycia specjalnej folii izolacyjnej, która ma szorstką powierzchnię, bo gładka folia jest zbyt śliska. Podłoże na które kładziona jest folia musi być wilgotne, ponieważ na nie będzie kładziona wilgotna zaprawa i jeśli podłoże wyciągnie z niej wodę, to folia izolacyjna nie przyklei się dokładnie i izolacja pozioma nie będzie spełniała w pełni swojej funkcji zabezpieczającej. Izolacja pozioma wymaga tego, żeby nakładana folia wystawała 5 centymetrów (może nieco więcej, nigdy mniej) poza ściany.
Na folię kładzie się drugą warstwę zaprawy cementowej, która z jednej strony zabezpiecza folię, a z drugiej kładzie się na nią bloczki pierwszej warstwy i ta zaprawa jest dla bloczków wiązaniem. Drugi sposób, w jaki może być założona izolacja pozioma polega na nałożeniu papy termozgrzewalnej. Tu nakładanie warstwy izolacyjnej jest nieco inne. Ściana fundamentowa, na której zostanie położona papa musi być pomalowana powłoką izolacyjną, dzięki temu zwiększy się przyczepność papy.
Następnie papa musi być przycięta tak, by z boków pozostało po 5 centymetrów papy (tak samo jak zakłada to izolacja pozioma z użyciem folii). Izolacja pozioma z użyciem papy termozgrzewalnej wymaga użycia specjalnego palnika. Położona na fundamencie papa jest podgrzewana do określonej temperatury, dzięki czemu zgrzewa się ona z podłożem. Po wystygnięciu papy, co następuje bardzo szybko można natychmiast rozpocząć murowanie na zaprawie z cementu.
Obecnie powstają coraz to nowe metody, którymi wykonywana jest izolacja pozioma – jedna z takich metod jest metoda hydrofobowa. Nadaje się ona do stosowania zarówno w budynkach nowo stawianych, jak również w budowlach nawet wiekowych, gdzie do tej pory ochrona przed wilgocią wymagała wielu prac ziemnych. Izolacja pozioma każdego budynku jest bardzo ważna, ponieważ nawet w bezpiecznych terenach może nastąpić niespodziewane podniesienie poziomu wód gruntowych, co może doprowadzić do przeciekania źle zabezpieczonych fundamentów.