Dzisiejsze czasy pod wieloma względami przynoszą mnóstwo różnego rodzaju hałasów mniej lub bardziej znośnych, które z jednej strony dla ucha ludzkiego są nieprzyjemne, a z drugiej strony chcielibyśmy je ograniczać. Oczywiście pod tym względem bierze się pod uwagę możliwość izolowania hałasów, co wcale nie jest takie proste przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań w budownictwie. Zwłaszcza na duże hałasy narażone są bloki mieszkaniowe lub też wieżowce, gdzie niestety bardzo często kładzie się nacisk niekoniecznie na jakość wykończenia i przez to właśnie niestety bardzo często ściany w tych mieszkaniach oddzielające jedno mieszkanie od drugiego wykonane są z kiepskiego materiału.
Dlatego też bardzo ważnym rozwiązaniem, które stosowane jest w dzisiejszym budownictwie jest izolacyjność akustyczna, która wykorzystywana jest obecnie bardzo często w budownictwie i która przy okazji gwarantuje nam, że hałas wydobywający się z sąsiedniego mieszkania, u nas będzie praktycznie nieodczuwalny. Oczywiście wykorzystywanie takich ścian obecnie teraz jest wykorzystywane, jednak budownictwo z lat osiemdziesiątych czy też jeszcze siedemdziesiątych i dalej nie uwzględnia takich materiałów, ponieważ ich liczba na rynku była w sposób drastyczny ograniczona.
Obecnie wygląda to zupełnie inaczej i można mieć pewność, że nowoczesne budownictwo mieszkaniowe uwzględnia ściany działowe, w których wykorzystywana jest izolacyjność akustyczna. Jest to bez wątpienia bardzo duże udogodnienie, dzięki któremu możemy nie tylko czuć się komfortowo we własnym mieszkaniu ale przy okazji nie jesteśmy zmuszeni do wysłuchiwania żadnych krzyków czy też hałasów z sąsiedniego mieszkania. Doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby mieszkające w starszych budynkach, gdzie niestety izolacyjność akustyczna nie jest stosowana, a niestety takich osiedli mieszkaniowych w naszym kraju jest jeszcze mnóstwo. Na szczęście obecnie pod tym względem zmienia się bardzo dużo i to na lepsze, dzięki czemu życie w takich nowoczesnych blokach jest dla osób tam mieszkających czystą przyjemnością.