Niewątpliwie wszyscy budowniczy większych obiektów muszą kiedyś zadać sobie to pytanie. Jest nim problem jak ocieplić wielki obiekt. Wiele firm oferujących tego rodzaju ocieplenia, oferuje swoje usługi. Najczęściej jest ocieplanie ścian budynków z pomocą odpowiednich materiałów. Najczęściej jest to wełna izolacyjna lub płyty styropianowe. Wełna izolacyjna dopiero wchodzi do powszechnego użytku. Czy warto stosować tego rodzaju wełnę? Na pewno tak. Przede wszystkim materiał ten zmniejsza straty ciepła. Z równym powodzeniem zastosowany może być w małych budynkach, a także w sytuacji gdy budujący mają do czynienia z wielkim obiektem.
Taka izolacja przepuszcza parę, jednak jednocześnie zapewnia izolację akustyczną. Jest odporna na wilgoć i na zmiany temperatury. Jest niepalna, dlatego też świetnie nadaje się do ochrony domów i obiektów użyteczności publicznej. Należy tutaj wspomnieć też o dużych budynkach fabryk i zakładów produkcyjnych, gdzie nietrudno o pożar. Jeżeli ktoś myśli jak ocieplić wielki obiekt, to planując ocieplanie wełną izolacyjną, powinien to zaplanować już podczas budowy. Taki rodzaj ocieplenia dotyczy najczęściej ścian wewnętrznych a także różnego rodzaju przestrzeni między ścianami. Aby tego rodzaju materiał ocieplający prawidłowo wypełniał swoje zadanie, musi występować w najróżniejszych postaciach.
W ten sposób można ocieplić budynek w każdym newralgicznym punkcie. Wełna mineralna stosowana jest również do otulania rur z gorąca wodą. Zapobiega to utracie ciepła podczas całego przepływu. Aktualnie najpopularniejszym jednak sposobem na ocieplanie dużych obiektów jest okładanie ścian płytami styropianowymi. Tak więc, gdy problemem jest pytanie, jak ocieplić wielki obiekt w rodzaju dużego bloku mieszkalnego, najlepszym będzie styropian. Sposób ten ma tę niezaprzeczalną zaletę, że można go stosować przy ocieplaniu budynków starszych, gdzie ingerowanie w wewnętrzną budowę nie jest możliwe, lub byłoby w jakiś sposób ryzykowne. Dodatkową zaletą płyt styropianowych są właściwości wygłuszające. Nie bez znaczenia jest też poprawienie wyglądu elewacji. Najczęściej na płyty kładzie się nowy tynk, przez co budynek lepiej się prezentuje.