W pracach wykończeniowych budynku uwzględnia się jego elewację, polepszenie wyglądu zewnętrznego oraz opierzenie. Ma to na celu polepszenie jego wytrzymałości i po to, aby budynek mógł stać długi okres czasu bez potrzeby jego remontu. Bardzo istotny jest aspekt dotyczący, jakości wykonania prac wykończeniowych. Jeśli chodzi o opierzenie, to, jakość wykonania a szczelność obiektu idą ze sobą w ścisłej parze. Kiedy opierzenie jest nieszczelne woda deszczowa wdziera się do wnętrza budynku i robią się zacieki na ścianach i sufitach.
Powodować może to wystąpienie na ścianach grzybni lub pleśni. W takich przypadkach z reguły bezzwłocznie należy poprawić opierzenia lub wymienić na nowe, a następnie osuszyć budynek. Niekiedy bez użycia środków chemicznych likwidujących grzyb i pleśń się nie obędzie. Podobna sytuacja, jeśli chodzi, o jakość wykonania a szczelność obiektu ma miejsce w przypadku śniegu, który zimą zalega na dachach, kominach, parapetach. Źle wykonane opierzenie będzie przepuszczało wodę uzyskaną z topienia się śniegu.
Przykłady te tylko w małym stopniu pokazują jak ważne jest założenie opierzenia w prawidłowy sposób. Nie może ono być wykrzywione, ani odstawać od ścian obiektu. Każdy element powinien być szczelnie przytwierdzony do muru. Dotyczy to zarówno opierzenia części ścian, jak też popularnie montowanych opierzeń dachowych. Na jakość wykonania opierzenia wpływ ma, jakość użytych w tym celu blach. Blachy wydawać by się mogło nowe mogą być uszkodzone podczas transportu, co obniża ich wartość.
Tylko blachy o najwyższym stopniu, jakości gwarantują, jakość wykonania a szczelność obiektu wówczas zostanie uzyskana przez precyzyjny ich montaż. Do prac przy opierzeniach należy zatrudniać sprawdzone firmy, które mogą poszczycić się własnym dorobkiem przy takich pracach. W pracach przy opierzeniu liczy się, bowiem precyzja montażu blach opierzeniowych oraz miejsca, których zostaną one umiejscowione.
Fachowcy potrafią doradzić osobom chcących założyć opierzenie na swoim domu, w których miejscach jest ono potrzebne i w jaki sposób najlepiej jest je założyć. Bardzo ważny jest kształt elementów opierzenia, rodzaj blach, które posłużą do opierzenia oraz ogólny kosztorys prac z nim związany, dlatego fachowa porada jest zawsze dobrze widzianą wizytówką firmy.