Przemierzając ulice polskich miast można zauważyć pojawiające się coraz to nowsze rozwiązania nowoczesnego budownictwa. Jednym z takich rozwiązań mogą być kładki dla pieszych nad ulicami. Stalowe kładki stanowią niebywałą konkurencję dla drewnianych czy betonowych mostów. Stal jest, bowiem tworzywem o bardzo mocnej budowie, antykorozyjnych i bardzo trwałym. Konstrukcje tego typu potrafią przetrwać latami w nienaruszonym stanie. Czasami fascynują one swoim wyglądem, ponieważ wkomponowane są one w krajobraz danego miasta, jego ruchliwych ulic i zabytkowych obiektów. Aktualnie projektanci prześcigają się w coraz to śmielszych pomysłach i kładki dla pieszych nad ulicami są swoistego rodzaju majstersztykiem architektonicznym.
Oprócz wyglądu nie zapomniano, jaką funkcję takie konstrukcje stalowe powinny pełnić. Przede wszystkim powinny zaoszczędzić czas wszystkim pieszym, którzy pragną przedostać się na drugą stronę ulicy. Kładki dla pieszych nad ulicami są również zbawienne dla kierowców, ponieważ piesi nie zakłócają ciągłości ruchu na jezdni. Dzięki temu kierujący pojazdami nie muszą uważać na poruszające się na drodze piesze osoby i w razie konieczności ustępować im przejścia. Zaoszczędza się w ten sposób wielu nerwów zarówno kierowców, jak i pieszych. Poza tym takie pomosty stalowe są dobrą alternatywą w przypadku, kiedy nie ma możliwości wybudowania podziemnego przejścia dla pieszych. W pobliżu ulicy o bardzo natężonym ruchu pozostaje zbudować kładki dla pieszych nad ulicami, jako jedyne rozwiązanie.
Dotyczy to w szczególności ulic dwupasmowych. Kładki stawia się w pobliżu przystanków autobusowych i tramwajowych, co umożliwia szybszy transport do wybranego miejsca oraz dogodne dostanie się na przystanek. Powstają one również w sytuacjach, kiedy brak jest możliwości umiejscowienia na danym terenie przejścia dla pieszych lub istnieje duże ryzyko, że po powstaniu w danym miejscu takiego przejścia niektórzy kierowcy nadal będą szybko jechać, nie zwracając uwagi na przechodzących ludzi. Wynikiem tego mogą mieć miejsce liczne wypadki na drodze.