Wszystkie konstrukcje stalowe, zwłaszcza hale produkcyjne lub mosty muszą posiadać miejsca, dzięki którym piesi będą mogli swobodnie poruszać się. Chodniki takie to kładki i łączniki stalowe. Pełną one bardzo ważną rolę w przemieszczaniu się ludzi i zaoszczędzaniu czasu zarówno wolnego, jak i czasu pracy pracowników. Konstrukcje takie można spotkać na wszystkich ulicach, ale również w dużych halach produkcyjnych. Stanowią bardzo mocne połączenie pomiędzy, na przykład halą produkcyjną, a magazynem.
Na ulicach kładki i łączniki stalowe znalazły zastosowanie jako kładki omijające szyny kolejowe, ruchliwe ulice czy przyjeżdżające tramwaje. W praktyce mogą mieć one różną budowę, jednak generalną zasadą jest, aby były przede wszystkim bezpieczne. Narażone są one na duży nacisk, dlatego muszą spełniać wszelkie normy obowiązujące w tym temacie. Poza tym kładki i łączniki stalowe powinno się kontrolować pod względem technicznym. Takie metalowe konstrukcje znalazły zastosowanie jako pomosty stalowe pomiędzy rzekami. Pięknie prezentujący się most jest ozdobą niejednego miasta, szczycącego się niebanalną architekturą miejską i ponadczasowymi rozwiązaniami technologicznymi. Niestety mosty drewniane przeszły już do lamusa ze względu na swoją słabą wytrzymałość.
W dzisiejszych czasach króluje nierdzewna stal, która lśniąc w słońcu nadaje miejscu niebagatelnego klimatu. Bardzo ciekawym pomysłem i fantastycznie wyglądającym obiektem są zabudowane kładki i łączniki stalowe, które spotykamy coraz częściej. To właśnie dzięki takim konstrukcją nabywamy pewności, ze żyjemy w XXI wieku. Ich wygląd, jako zabudowane, szklane, często owalne korytarze dawniej spotkać mogliśmy jedynie w filmach fantastycznych. Teraz możemy przechadzać się po stalowych chodnikach i podziwiać ich piękno. Dotyczy to również łączników stalowych, które możemy podziwiać w dużych galeriach.
To za ich pomocą można przemierzać parkiety przed sklepami bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz budynku. Konstrukcję taką wykorzystuje też wiele szpitali i klinik, po to, aby pacjenci mogli zostać przetransportowani do żądanego budynku nie opuszczając tym samym budynku, w którym się znajdują.