Do niedawna na naszym rynku budowlanym najczęściej używało się jednolitego drewna do budowy różnych konstrukcji. Te mimo wielu zalet ma również pewne wady takie jak to, że łatwo się deformuje i wykręca jeśli go odpowiednio nie pielęgnujemy lub jeśli narazimy je na nieprzychylne warunki zewnętrzne. Alternatywą jest klejone drewno konstrukcyjne. Zachowuje ono większość zalet drewna litego, będąc przy tym dużo mocniejszym, bardziej odpornym na różne negatywne czynniki i elastyczniejszym materiałem konstrukcyjnym.Klejone drewno konstrukcyjne składa się z wielu desek klejonych na płask na różne sposoby zależne od procesu technologicznego.
Jest ono dużo bardziej uniwersalnym materiałem konstrukcyjnym do wielu zastosowań niż zwykłe, lite drewno.Popularność klejonego drewna konstrukcyjnego rośnie od czasu, gdy zaczęto powszechnie stosować kleje wodoodporne, charakteryzujące się widoczną , ciemną spoiną. Oprócz tego, by zwiększyć wytrzymałość spojenia, zwiększa się powierzchnie klejoną, tnąc poszczególne warstwy na tak zwane „mikrowczepy”, przypominające w przekroju ząbki.

Dźwigary trapezowe

Projektując dach musimy wziąć pod uwagę to jakie dźwigary chcemy zastosować. To od nich będzie zależało to jak będzie wyglądał dach, jaki będzie miał spadek i jakiego materiału będziemy mogli użyć do jego pokrycia. Często stosowanym, zwłaszcza w obiektach przemysłowych lub sportowych, jest dźwigar trapezowy. Pozwala on na osiągnięcie bardzo małego spadku o wartości dwóch do pięciu stopni, co pozwala na w miarę swobodny odpływ wody z dachu, a jednocześnie pozostawia go w miarę płaskim. Dźwigary trapezowe rozkładają napięcie w bardzo ekonomiczny sposób, który pozwala na znaczne ograniczenie słupów podpierających, chociaż dla zwiększenia stabilności i wytrzymałości konstrukcji ich obecność jest bardzo pożądana.Pokrycie dachu opartego na dźwigarach trapezowych można oprzeć bezpośrednio o nie lub na oddzielnej konstrukcji nośnej. Możemy także stosować materiały bez ocieplenia, lub z nim w zależności od naszych potrzeb. Niestety dostępne pokrycia dachu są dosyć ubogie, ze względu na małe nachylenie i mały odpływ wody z tym związany.

Dźwigary o kształcie bumeranga

Opierając dach o dźwigary musimy pamiętać, że pozornie nic nie znacząca informacja jak jego kształt, ma w rzeczywistości olbrzymi wpływ na cały budynek. Szczególne znaczenie ma to dla nachylenia całego dachu, za którym idzie odpływ wody, a za nim z kolei możliwość materiałów jakie możemy zastosować w pokryciu dachu. Dźwigary o kształcie bumeranga są dosyć uniwersalne i mają bardzo podobne właściwości. Dużą różnicą jest to, że dźwigary trapezowe oferują nachylenie dachu o wartości do pięciu stopni, a więc dosyć niewielkie, a dźwigary bumerangowe aż do 20 stopni, co daje bardzo wydajny odpływ i pozwala na zastosowanie o wiele szerszej damy pokryć dachowych. Niestety jednak dźwigary o kształcie bumeranga rozkładają napięcia zupełnie inaczej niż trapezowe. Szczególnie na nie narażony jest środkowa strefa dźwigara, która powinna zostać bezwarunkowo wzmocniona wzmocniona. Można to zrobić za pomocą podpór, ale także za pomocą niewidocznych śrub, które także spełniają swoje zadanie i to wcale nie gorzej od zajmujących miejsce podpór.

System ramowy trójprzegubowy

Każdy twórca, także architekci i projektanci, posiada swoje ulubione metody, techniki itd. System ramowy trójprzegubowy jest bardzo lubiany przez wielu architektów, gdyż są bardzo wydajne pod względem rozkładania różnych sił oddziałujących na konstrukcję. Niezwykły wręcz rozkład napięć i nacisków występujący przy zastosowaniu tej konstrukcji pozwala na olbrzymią oszczędność materiałów, nawet na poziomie samych fundamentów. Przekłada się to bezpośrednio na koszty, które przy zastosowaniu tej konstrukcji bywają bardzo znaczące. Jedynym mankamentem może być mała wysokość ścian bocznych, co może oznaczać utrudniony dostęp do światła dziennego. Można to jednak nadrobić stosując świetliki lub przeszklenie dachu, które nie tylko zapewnią odpowiednie oświetlenie, ale także podniosą estetykę obiektu. Taki system dźwigarów i jego zalety sprawdzają się świetnie w obiektach zajmujących dużą powierzchnię. Przy naprawdę dużych metrażach, zaoszczędzone kwoty stanowią olbrzymią różnicę, a nie wolno też zapomnieć o tym, że system ramowy trójprzegubowy jest także bardzo atrakcyjny wizualnie.

Łukowe dźwigary

Dzisiejsze budynki, które uważamy za atrakcyjne, bardzo często opierają się na łuku. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku wielu galerii handlowych czy innych większych obiektów użyteczności publicznej. Łukowe dźwigary jakie stosuje się w takich wypadkach są bardzo lubiane przez osoby, które projektują budynki. Dają one duże możliwości nadawania kształtów budynkom. Można z nich zrobić wiele łączonych łuków czy na przykład kopuły. Sam kształt łuku w rękach zdolnego architekta może okazać się kształtem niemal doskonałym, oferującym niezwykłe możliwości i dającego w efekcie piękne budynki. Klejone drewno, które okazuje się materiałem wprost stworzonym do takich konstrukcji pokazuje tutaj swoje niewątpliwe zalety i olbrzymią przewagę, jaką zyskuje dzięki walorom estetycznym, i masie własnej o wiele mniejszej niż stal czy beton, stosowane na ogół. Konstrukcje oparte na łukach są obecnie bardzo popularne i póki co wszystko wygląda na to, że ta tendencja się utrzyma. Gwarantuje to potrzebę stosowania dźwigarów łukowych na kolejnych kilka lat, a zapewne i dłużej.

Wieloprzęsłowe belki ciągłe

Budownictwo halowe jest w pewnym sensie specyficzne. Sama estetyka obiektu nie jest tam aż tak ważna jak w innych wypadkach. Najwyższy priorytet w konstrukcji takiego budynku stanowi ekonomia oraz ścisły pragmatyzm stosowanych rozwiązań. Z tego względu wieloprzęsłowe belki ciągłe są przy budowie hali różnego rodzaju bardzo popularne. Posiadają one bardzo efektywny rozkład sił na całej konstrukcji, a także w miarę płaski dach, opadający w dwie przeciwne strony, z których nachylenie każdej wynosi od dwóch do pięciu stopni i ma zapewnić odprowadzanie wody na odpowiednim poziomie. W przypadku zastosowania takiej konstrukcji niezbędne jest zastosowanie słupów podpierających cała konstrukcję. O tyle, o ile te znajdujące się w centrum będą narażone na największe obciążenia i powinny być wykonane z mocnego budulca, na przykład z żelbetu, to słupy boczne mogą być zrobione z czegoś lżejszego. Świetnie się tu sprawdza drewno klejone , które zapewnia odpowiednią wytrzymałość, a jednocześnie jest ekonomiczne i dosyć lekkie.

Dźwigary o kształcie brzucha ryby

Niektóre elementy architektoniczne są bardziej charakterystyczne, inne nieco mniej. Do tych bardziej rozpoznawalnych i widocznych na pierwszy rzut oka należą z całą pewnością dźwigary o kształcie brzucha ryby. Dolny pas takich dźwigarów jest charakterystycznie zaokrąglony i to właśnie od niego wziął nazwę cały element. Spełnia on także inną rolę, bowiem w tej konstrukcji niezmiernie ważnym elementem w rozkładzie naprężenia jest właśnie ten charakterystyczny „brzuch”, którego kształt zapewnia doskonałe właściwości belek o tym kształcie. Jednocześnie jest ona bardzo estetyczna i atrakcyjna wizualnie, na co warto zwrócić uwagę jeśli zależy nam na czymś więcej niż same wartości praktyczne, z których słyną inne systemy konstrukcyjne. Na belki o tym kształcie idealnie nadaje się klejone drewno konstrukcyjne, które jak do tej pory pozostaje bezkonkurencyjnym materiałem stosowanym do produkcji dźwigarów i konstrukcji dachowych. Szczególnie jeśli drewno te jest wysokiej jakości i pochodzi od uznanego producenta.

Swoboda dla architekta

Drewno klejone jest budulcem bardzo uniwersalnym. Nie jest ono szczególnie drogie, a jego właściwości są dużo lepsze niż te, które oferuje drewno lite. Posiada także w miarę małą masę własną, a jest to dosyć ważne przy różnego rodzaju konstrukcjach. Drewno ma także jedną bardzo ważną w dzisiejszym budownictwie właściwość. Bardzo łatwo je kształtować, a swoboda dla architekta jest olbrzymim atutem, którym nie każdy materiał budowlany może się pochwalić. Architekci, szczególnie Ci dobrzy, potrafią wyczarować prawdziwe cuda z takiego materiału jak drewno. Warto przyjrzeć się budynkom, które szczególnie przyciągają nasz wzrok i sprawiają na nas dobre wrażenie estetyczne. O ile nie gustujemy w szkle i stali, to pewnie spora ich część będzie zawierała całkiem dużą ilość elementów drewnianych. Może nawet ich konstrukcja będzie się opierała właśnie o drewno. Drzewa stały się materiałem budowlanym wieki temu. Dzięki nowoczesnej technologii i klejeniu drewna, nabrało ono nowych, lepszych właściwości, i może teraz przeżywać prawdziwe odrodzenie.