Tak jak dobry fundament gwarantuje nam, że dom będzie stał stabilnie dziesiątki lat, tak samo dach , który jest zwieńczeniem każdej budowli decyduje o trwałości domu i bezpieczeństwie ich mieszkańców. Dobry dach nie podda się żadnej wichurze. Najważniejsze jest bardzo solidne zbudowanie , a potem stała konserwacja dachu. Każdy fachowiec zaleci jedno- o dach, trzeba dbać tak dobrze, jak o żadną inną część domu. Konserwacja dachu to praktycznie stałe jego sprawdzanie.
Po zimie w dachu bardzo często powstają drobne uszkodzenia, które są niejednokrotnie ignorowane, a potem w razie jakiegoś żywiołu, dach jest bezbronny, szczególnie jeśli takich drobnych uszkodzeń jest bardzo dużo. W warunkach polskich przegląd każdego dachu powinien być przeprowadzany dwa razy w roku – po zimie i przed nią. Konserwacja dachu powinna zawsze zacząć się od oceny jego stanu – należy zrobić oględziny dachu zarówno od strony zewnętrznej, jak i od strony strychu.
Najczęściej konserwowany dach przez długie lata nie wymaga gruntownych napraw, czy wymiany. Oczywiście sposób, w jaki musi być wykonana konserwacja dachu zależy od kilku czynników. Do wyboru budowniczy mają różnego rodzaju pokrycia dachowe, różne typy dachów, bywają również okna w dachu, co jeszcze bardziej musi skłaniać do stałego oceniania stanu dachu. Ważne jest również to, w jaki sposób odpływa woda, nawet małe niedoskonałości w tym zakresie szkodzi pokryciu, a często i murom i tu sama konserwacja dachu nie pomoże, a raczej potrzebny będzie remont czy mała przebudowa. Planując dom mocno trzeba pomyśleć o tym, jak będzie wyglądać jego konserwacja.
Generalnie mamy dwa podstawowe typy dachów: płaskie, które stosuje się bardzo rzadko, kiedyś były modne oraz jedno-, dwu lub nawet czterospadowe. Od typu zależy konserwacja dachu. Oczywiście, płaski dach jest łatwiej sprawdzić z tego względu, że można się po nim swobodnie przemieszczać. Dach spadzisty wymaga sprawności, odpowiedniego sprzętu. Jednak płaski dach ma zalety tylko w czasie sprawdzania stanu dachu. Zimą, podczas opadów dach ze spadem nie wymaga ciągłej kontroli, zazwyczaj śnieg na nim nie zalega i nie czyni tylu szkód, co dach płaski,zresztą konserwacja dachu płaskiego po zimie jest praktycznie potrzebna każdej wiosny.