Budowa kurnika musi być odpowiednio zaplanowana, gdyż tylko w ten sposób będzie to budynek trwały, służący nam przez długie lata. Najważniejsze, aby zadecydować, z jakich materiałów zdecydujemy się go zbudować. Tutaj najlepiej jest skorzystać z opinii doświadczonych budowlańców, którzy lepiej się na tym znaj, niż my. Jednak decyzję ostatecznie podejmuje klient. Tradycyjny kurnik jest murowany, jednak coraz częściej pojawia się konstrukcja stalowa kurnika, która jest bardziej ekonomiczna i tańsza w utrzymaniu.
Najczęściej korzystają z niej hodowcy, którzy zajmują się masową produkcją drobiu, nie na własne potrzeby. Należy pamiętać, że możemy wybrać jeden z projektów zaproponowany przez firmę budowlaną, gdyż na ona ich pod dostatkiem. Powinna być ona dostosowana do naszych potrzeb i ułatwiać nam pracę z drobiem. Dla hodowli niosek, brojlerów najlepszym rozwiązaniem jest właśnie konstrukcja stalowa kurnika. W tym przypadku ściany są wykonane ze stali, gdzie słupki również wykonane są z tego metalu. Jeśli chodzi o dach, to wykonany jest najczęściej z tzw. kratownic, które pokrywane są specjalną blachą.
Do tego typu obiektów jako izolacją proponuje się wełnę mineralną. Wentylacja jest naturalna, gdyż przy ścianach znajdują się liczne wloty powietrza. Korzystając z konkretnego projektu pamiętajmy o tym, że w przyszłości ma ona nam ułatwić życie, a nie utrudnić. Przede wszystkim liczy się stały dostęp do wody. Warto dodać, że konstrukcja stalowa kurnika jest o wiele tańsza, niż konstrukcje tradycyjne, które dzisiaj wychodzą z użytku, chyba że hodujemy kury na własne potrzeby, wówczas chcemy skorzystać z czegoś mocniejszego, co będzie nam służyło przez długie lata i będzie się komponowało zresztą budynków.
Wiadomo, że stalowe ściany nie wyglądają dobrze na tle budynków murowanych. Jednak stalowe części są bardziej wytrzymałe, a odpowiednio zakonserwowane nie ulegają działaniu korozji. Dlatego warto wybierać dobrą jakość takich elementów. W ten sposób nie narazimy siebie na niepotrzebne straty.