Słysząc o konstrukcjach ze stali wyobraźnia człowieka konstruuje obraz wielkich elementów stalowych, z których przewiezieniem jest czasami problem, a z których powstają wielkie hale oraz konstrukcje takie jak mosty, wieże. Istnieją jednak konstrukcje stalowe małogabarytowe, które cieszą się dużym powodzeniem u klientów. Najczęściej zamawiane są kioski służące do handlu, różnego rodzaju kioski o specjalnym przeznaczeniu, na przykład kantory, które niektóre elementy muszą mieć wzmocnione w celu bezpieczeństwa pracujących w nich ludzi.
Bardzo potrzebne są konstrukcje stalowe małogabarytowe, które służą jako kontenery socjalne a także sanitarne – potrzebne są one na wszelkiego rodzaju budowach, przy jakiś dużych remontach, czy pracach ziemnych. Niekiedy konstrukcje stalowe małogabarytowe mają bardzo ciekawe wykończenie i cały budynek wygląda lekko oraz jest bardzo funkcjonalny. Od pewnego czasu pojawiła się moda na ogrody zimowe. Są do ich budowania wykorzystywane konstrukcje stalowe małogabarytowe pokryte na dużych powierzchniach szkłem hartowanym, ponieważ chodzi o to, by w pomieszczeniu było jak najwięcej światła.
Przy wielu budynkach obecnie stawiane są różnego rodzaju wiaty na samochody, rowery. Konstrukcje stalowe małogabarytowe służą także do budowania małych garaży, magazynów, a nawet w formie domków na działki wykorzystuje się oparte o konstrukcję stalową kontenery mieszkalne. Taki niewielki kontener spełnia bardzo dobrze funkcję letniego domku na działce. Na każdym kroku spotykamy budowle oparte o konstrukcje stalowe małogabarytowe, nawet zwykła wiata autobusowa to najczęściej przykład takiej konstrukcji.
Zaletą takich konstrukcji jest szybka ich budowa, brak konieczności stawiania fundamentów i przypadku wielu konstrukcji nie jest potrzebne pozwolenie na budowę . Konstrukcje stalowe małogabarytowe służą do budowy kutych ogrodzeń, bram wjazdowych, wszelkiego rodzaju balustrad do schodów, balkonów czy tarasów. Wiele elementów wyposażenia magazynów typu regały metalowe, specjalne palety do transportu szyb, a nawet niektóre, specjalistyczne pojemniki metalowe to właśnie rzeczy powstałe jako konstrukcje stalowe małogabarytowe.