Wszystkie budynki po długim okresie użytkowania ich muszą zostać zburzone i wymienione na te, w których można bezpiecznie przebywać: mieszkając w nich lub pracując. Usuwając budynek z danego miejsca nie zawsze można go zburzyć przy pomocy ciężkich maszyn budowlanych. Na przeszkodzie może stać gęsto zaludniony teren, albo brak możliwości zwalenia gruzu. Jednym z rozwiązań są wówczas konstrukcje stalowe – prace rozbiórkowe, Prace, które można przeprowadzić przy ich pomocy takich konstrukcji są o wiele bezpieczniejsze od innych form pozbycia się budynku. Często budynek wymaga kapitalnego remontu, bez potrzeby jego wyburzenia, dlatego usuwa się jego część, tę, która tego wymaga i buduje się na jej miejsce nową. Może to być ściana domu lub jego całe skrzydło.
Swoje zastosowanie w tego typu pracach znalazły konstrukcje stalowe – prace rozbiórkowe spełniają dzięki nim wszelkie normy bezpiecznej pracy przy wykonywaniu czynności zmierzających do przeróbki budowli. Stal, bowiem jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na nacisk. Konstrukcje wykonane z jej elementów wytrzymują ciężar wielu ludzi, dlatego na stalowych rusztowaniach, w jednym czasie może pracować duża ilość pracowników. Jest mało prawdopodobne, aby pod naporem wyginały się, bądź łamały konstrukcje stalowe – prace rozbiórkowe są tego przykładem.
Są one elementem zwartej całości budowlanej i wymagają również stosownych i prawidłowych planowań oraz obliczeń. Rozbiórki mogą dotyczyć nie tylko całości lub części budynków, zdarzają się sytuacje, w których trzeba natychmiast rozebrać przekrzywiający się, wysoki komin lub najwyższe piętro hali przemysłowej. Bez zastosowania i ułożenia konstrukcji stalowej zadanie to byłoby nie do wykonania. Formując wysoki, stalowy maszt przy kominie pracownicy mogą bez obaw wejść na sam szczyt i precyzyjnie zacząć prace rozbiórkowe, których celem jest pozbycie się komina. Być może prace rozbiórkowe z użyciem stalowych konstrukcji są pracami dłużej trwającymi, niż przy użyciu spychaczy, jednak z pewnością są one bezpieczne. Poza tym mogą być jedynym wyjściem z sytuacji.