W ostatnich latach powszechnie występowało zjawisko zwiększonego zapotrzebowania na usługi budowlane. Nieistotny był fakt, iż boom budowlany przyczynia się do znacznego wzrostu kosztów budowy -inwestycje wszak nie mogą czekać, tym bardziej, ze to właśnie rosnąca ilość wszelakich inwestycji napędzała przemysł budowlany. Nie bez znaczenia jest fakt, iż rozwój tej gałęzi przemysłu wiąże się z koniecznością wdrażania nowych, skutecznych rozwiązań. Szczególnie widoczne jest to wszędzie tam, gdzie powstają konstrukcje stalowe -taśmociągi, które, mimo iż jeszcze nie tak dawno nie były niezbędne, dziś są podstawowym niemal sprzętem. Na czym polega ich rola? Znacznie upraszczają transport różnorakich materiałów, dzięki czemu, choć mogłoby się to wydawać absurdalne, znacznie skraca się czas realizacji budowy.
Ogromne znaczenie ma to w sytuacjach, gdy tworzone są hale, w których umieszczone będą rozmaite punkty handlowo -usługowe, mosty, wieże transmisyjne, budynki mające przyjąć funkcję magazynu czy spichlerza czy wreszcie hale produkcyjne, zatem te wszystkie budowle, które, choć mają tak różnorodne przeznaczenie i zastosowanie, jak również opierają się na zupełnie odmiennych założeniach architektonicznych, to jednak wszystkie stanowią w swej istocie konstrukcje stalowe -taśmociągi użyte przy ich budowie pomagają w transporcie elementów, które, z racji swej specyfiki, nie mogą być przetransportowane za pomocą np. dźwigu.
Mogłoby się wydawać, że zastosowanie przenośników taśmowych, które, połączone szeregowo, tworzą taśmociąg (jest to istotne, gdyż bardzo często już pojedynczy przenośnik taśmowy bywa nazywany taśmociągiem, co jest oczywistym błędem i niejednokrotnie przyczyną istotnych błędów merytorycznych spotykanych w literaturze pseudo-fachowej lub nawet w ofertach wielu firm) jest obecnie rozwiązaniem niezbyt ekonomicznym czy praktycznym, ale, o czym z pewnością przekonał się każdy, kto miał do czynienia z tworzeniem jakichkolwiek współczesnych obiektów opierających się o konstrukcje stalowe -taśmociągi spełniają swe zadanie znakomicie i żaden z wykonawców funkcjonujących na rynku nie zamierza rezygnować z ich wykorzystania.