Zacznijmy od tego, czym jest stal. Jest to bowiem stop żelaza z węglem oraz z innymi dodatkami stopowymi, które po skrzepnięciu służą do przeróbki plastycznej, umożliwiającej nadanie im odpowiedniego kształtu. Na twardość danej stali wpływa przede wszystkim ilość zawartego w niej węgla. Konstrukcje stalowe są budowane ze stali walcowanej lub z blachownic o różnymi przekroju, która również służy do budowy różnego typu hal, przyrządów, maszyn. Obecnie wiele budynków opartych jest właśnie na tego typu konstrukcjach, które kojarzą się nam przede wszystkim z trwałością. Konstrukcje stalowe są podstawą olbrzymich hal sportowych, salonów samochodowych, magazynów.
Składają się z belek stropowych oraz słupów. Budynki wykonywane ze stali wykorzystują kształtowniki takie jak celowniki i zetowniki, które są stosowane w szczególności w halach jako płatwie przymocowane do rygli ścian. Wykorzystanie szerokiego zakresu technologii zaowocowało wyparciem konstrukcji betonowych, a wprowadzeniem konstrukcji stalowych, które są lekkie oraz łatwiejsze w montażu i przede wszystkim można je przetwarzać w zależności od potrzeb. Na konstrukcji stalowej oparty jest cały ciężar budynku. Obecnie cały czas inżynierowie pracują nad tym, aby do zbudowania jak największej budowli potrzebna była stosunkowo jak najmniejsza ilość stali. Konstrukcje stalowe posiadają bardzo dużo zalet.
Sam montaż konstrukcji jest o wiele szybszy i zajmuje około 20-25% mniej czasu trwania montażu innych, tradycyjnych konstrukcji. Zależy to w szczególności od materiałów, kształtowników oraz pracy ludzi, którzy w tym przypadku muszą znać się na wykonywanej przez siebie pracy. Kolejną ważną zaletą jest fakt, że w każdej chwili konstrukcja może ulec przebudowie, bądź rozbiórce. Konstrukcje stalowe posiadają również liczne wady w związku z ich wykorzystaniem. Przede wszystkim w czasie pożaru ulegają niezbyt korzystnym zmianom, ponieważ nie są już tak sztywne, a więc ulegają deformacji. Sama budowa wszelkiego rodzaju maszyn, czy urządzeń, jest bardzo kosztowna, a poszczególne części bardzo wrażliwe, stąd duże koszty obejmują również przewóz tych elementów. Na rynku istnieje bardzo duża liczba firm i przedsiębiorstw, zajmujących się budową konstrukcji stalowych, będących podstawą wielu olbrzymich i znaczących obiektów.