Współczesne budownictwo chyba już nie mogłoby się obyć bez konstrukcji stworzonych z użyciem stali. To, jakie budowle są stawiane z użyciem mocnych konstrukcji stalowych wie prawie każdy. Jednak konstrukcje wielkogabarytowe muszą spełniać wiele wymagań technologicznych i dlatego są przedsiębiorstwa, które specjalizują się w ich wykonaniu. Na co dzień tego typu konstrukcje spotykamy chodząc po różnego rodzaju pomostach lub jeżdżąc po estakadach. Wielkie markety wybudowano także stosując konstrukcje wielkogabarytowe, co bardzo obniża koszt ich budowy, bo nie mają one fundamentów, podpiwniczenia.
Czasami jesteśmy świadkami jak ogromne mogą być konstrukcje wielkogabarytowe – przykładem tego jest na przykład transport przęseł do nowego mostu w stolicy. Ale to nie wszystko, co wytwarza się w tej dziedzinie przemysłu. Jak potwierdzają właściciele i pracownicy firm, nie ma chyba branży przemysłowej, w której konstrukcje wielkogabarytowe nie miałyby zastosowania. Konstrukcje wielkogabarytowe to także kadłuby statków, różnego rodzaju wielkie zbiorniki, które wykonane są ze stali. Można zatem wyobrazić sobie zakres prac wykonywanych przez taką firmę.
O ile w centralnej Polsce konstrukcje wielkogabarytowe to najczęściej wspomniane wyżej duże hale, mosty i pomosty, to dla firm wykonujących kadłuby wielkich jednostek pływających taki pomost będzie , przynajmniej w odczuciu wielu pracowników, dość lekko konstrukcją. Czasami obserwując jakieś wielkie konstrukcje fabryczne, aż trudno nam uwierzyć, ze wykonał je człowiek. A właśnie konstrukcje wielkogabarytowe to nie tylko budownictwo, ale również ogromne zbiorniki, czy silosy.
W większości budowli przemysłowych w większym lub mniejszym stopniu wykorzystywane są konstrukcje wielkogabarytowe, które umożliwiają szybkie i trwałe budowanie hal, magazynów, zbiorników potrzebnych do produkcji. Jednak trzeba pamiętać, że konstrukcje wielkogabarytowe produkują oraz stawiają, montują tylko wyspecjalizowane firmy – w zasadzie bez specjalnych umiejętności nie można zainstalować, czy podjąć się montażu takiej konstrukcji. Należy przyznać, że wiele osób z zachwytem patrzy, a czasami z zachwytem i niedowierzaniem, że człowiek mógł stworzyć takie konstrukcje wielkogabarytowe, a co więcej z tej ogromnej ilości stali potrafią zbudować przepiękne i ogromne budowle.