Na polskim rynku mamy różne rodzaje kotłów. Gazowe, olejowe, na paliwo stałe. Można także spotkać kotły elektryczne, są jednak rzadko użytkowane przez dużą cenę energii.
Kotły gazowe i olejowe różnią się rodzajem palnika, który zawsze jest dostosowywany do paliwa zasilającego. Odmienna może być, także wielkość, moc, mechanika przyrządu, jak również sposób odprowadzania spalin. Są praktycznie bezobsługowe i dostosowywane przez producentów tak aby użytkownik jak najwięcej mógł zaoszczędzić. Najczęściej użytkowane są kotły wiszące. Dzięki swoim małym rozmiarom i niewielkiemu ciężarowi, można umieścić kocioł nawet w łazience.
W przeciwieństwie do poprzedniego wariantu kotły stojące wymagają już większego pomieszczenie. Duży rozmiar urządzenia przekłada się na wydajność i sprawność. Najlepiej będą działać w pomieszczeniach, które wymagają regularnego poboru ciepła, gdyż ze względu na swoją masę wolniej reagują na zmianę zapotrzebowania. Największą efektywnością ogrzewania mogą pochwalić się kotły z zamkniętą komorą spalania. Nie wymagają one podłączenia do komina, a jedynie przewodu spalinowo-powietrznego w którym wewnętrzną rurą ulatniają się spaliny, a zewnętrzną doprowadzamy do urządzenia niezbędne do prawidłowej pracy powietrze.