Zwieńczeniem każdej budowy jest dach. To właśnie on tak pięknie prezentuje się już z daleka. Jest to jedna z najważniejszych części konstrukcji budynku. Wyróżnia się różne rodzaje dachów. Spotkamy dachy płaskie, tak często stosowane w budownictwie blokowym. Popularne są również dachy ze spadami. Te natomiast mogą przyjmować różny kont nachylenia i różne kształty. Rzeczą, która łączy wszystkie dachy, bez względu na ich rodzaj, jest kratownicowa konstrukcja dachu. Jest to element niezbędny do uzyskania idealnego, funkcjonalnego i estetycznego dachu. Kratownica jest to metalowa lub drewniana konstrukcja, będąca swoistym szkieletem naszego przeszłego dachu. Budując dom przekonaliśmy się już zapewne nie raz, że odpowiednia konstrukcja to połowa sukcesu.
Tak samo jest w przypadku dachu. Kratownicowa konstrukcja dachu może mieć różne wymiary. Oczywiście są one uzależnione od naszych potrzeb i planów. Dach musi pokrywać cały budynek. Nikt przecież nie wyobraża sobie połowicznie zadaszonego mieszkania. Konstrukcja dachu może mieć też różne kształty. Oczywiście to również zależy od projektu budynku. Konstrukcja musi być dopasowana do niego idealnie. Wszystkie elementy konstrukcji muszą być oczywiście poprawnie zamontowane. Dachy mają to do siebie, że ich naprawa bywa ogromnie uciążliwa. Kratownicowa konstrukcja dachu jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym.
Dzięki wzmocnieniu dachu, poprzez ową konstrukcje mamy pewność, że nie ulegnie on zapadnięciu się, czy też jakimś innym usterkom spowodowanym wadliwą jego konstrukcją. Kratownicowe konstrukcje stosuje się zazwyczaj w przypadku dachów dwuskrzydłowych o niewielkim kącie nachylenia. Wówczas jest to idealny zabieg budowlany. Warto dobrze przemyśleć, w jaki sposób wykonamy swój dach. Ma być on, bowiem jednym z najważniejszych elementów naszego domu i służyć nam przez lata. Nie możemy sobie, więc pozwolić na błędne decyzje, których skutki będziemy odczuwać bardzo długo i boleśnie. Dach jest przecież naszą jedyną ochroną przed złośliwością pogody i natury.