Blacharstwo jest dziedziną rzemieślniczą niezwykle starą i z tradycjami. Już w średniowieczu obróbka blacharska była powszechnie znana natomiast łączenie płyt dachowych w celu polepszenia ich szczelności tudzież ze względów czysto estetycznych jak na przykład na dachach kościołów bardzo rozpowszechniona. Łączenie płyt dachowych nie jest więc pomysłem nowym a obróbka blacharska w tym zakresie przez lata diametralnie można rzec się zmieniła. Stało się tak za sprawą takich wynalazków jak choćby spawarka która tak powszechna w dzisiejszych warsztatach nie tylko tych dla których blacharstwo jest głównym źródłem dochodu.
Nie jest tajemnicą że takie wynalazki znacząco usprawniły pracę z blachą i każdy, kto miał do czynienia kiedyś z obróbką blacharską z pewnością bez większości z dzisiejszych wynalazków nie wyobrażałby sobie pracy. Łączenie płyt dachowych to coś czym zajmują się nie tylko wyspecjalizowane warsztaty blacharskie ale także półamatorzy, którzy nie zawsze znają się na tajnikach obróbki co nieuchronnie musi prowadzić nie dość że do częstych wypadków, to jeszcze do niewybaczalnych z punktu widzenia profesjonalistów błędów w wykonaniu prac blacharskich które z kolei prowadzą do tego że taki budynek jest nie wytrzymały i bardzo podatny w przypadku przeciekającego dachu na ostre warunki atmosferyczne.
Łączenie płyt dachowych nie jest z pewnością zajęciem przeznaczonym dla mało doświadczonych sztuce jaką jest obróbka blacharska pracowników. Każdy, kto pracuje na budowie a już szczególnie każdy kto jest osobą decyzyjną jeśli chodzi o przydzielanie pracowników do poszczególnych zadań musi pamiętać o tym, że łączenie płyt dachowych nie jest zadaniem łatwym i musi być wykonywane przez osoby znające zagadnienia obróbki z pewnością obce dla każdego, kto wcześniej nie miał nic wspólnego z rzemiosłem jakim jest blacharstwo. Trzeba pamiętać o tym że bezpieczeństwo na budowie zawsze powinno grać rolę pierwszoplanową więc przydzielajmy ludzi zgodnie z kompetencjami jakie posiadają i nie przeceniajmy możliwości ani swoich ani tych za których pracę i zdrowie jesteśmy pośrednio odpowiedzialni.