Mamy rok dwa tysiące jedenasty, już minęło jedno dziesięciolecie od kiedy weszliśmy w trzecie tysiąclecie- tysiąclecie nauki, postępu i cywilizacji. Progres zaistniał na wielu płaszczyznach naszego życia, także na budownictwie. Próbujemy ulepszać to, co już wynaleźliśmy, odkryliśmy czy otrzymaliśmy. Szukamy nowych, innowacyjnych rozwiązań, a to wszystko po to, żeby osiągnąć nowe, ciągle zmieniające się standardy. Jednym z zagadnień we współczesnej architekturze są łączniki między „budynkami”. Owe łączniki są stosowane, żeby połączyć dwa osobne budynki oraz aby było możliwe krótsze dojście z punktu A do punktu B.
Wykorzystuje się je przy budowlach, takich jak: biurowce, wieżowce, szkoły, szpitale i tak dalej. Należy podkreślić, że łączniki między „budynkami” są konstruowane na pewnej wysokości, co prócz praktyczności i funkcjonalności przyczynia się do ciekawych efektów wizualnych. Zatem z czego wykonane są nowoczesne łączniki między „budynkami”? Popularne staje się coś takiego jak kratownica stalowa, inaczej mówiąc konstrukcje stalowe – przestrzenne układy ze stalowych prętów odpowiednio ze sobą połączone. Dlaczego akurat stal? Otóż stal jest materiałem niezwykłym. Doskonale zachowuje się nawet najbardziej niesprzyjających warunkach.
Jest ona lekka, odporna na zmienne warunki atmosferyczne, a także wytrzymała na duże naciski, ścieranie, zagniatanie i tym podobne. Wysoka sprężystość sprawia, że przy takich konstrukcjach uzyskujemy wysoki poziom bezpieczeństwa. Zalet jest jednak o wiele więcej. Konstrukcje stalowe w łącznikach są stosunkowo tanie i z pewności nie obciążą zbytnio kieszeni inwestora. Ponadto szybko i w łatwy sposób stawia się je, można dowolnie montować, demontować oraz zmieniać długości i rozpiętości, po czym obiekt natychmiast po montażu jest całkowicie gotowy do eksploatacji. Nie ma obaw, jeśli będzie potrzebne przekształcenie funkcjonalności obiektu. Dodatkowym plusem jest to, że konstrukcje stalowe są przyjazne środowisku oraz zapewniają najwyższego wymagania, co do bezpieczeństwa obiektu.