Łączniki stalowo-szklane są to kładki między dwoma obiektami, umieszczane, żeby połączyć dwa niezależne od siebie obiekty i aby skrócić czas dojścia z punktu A do punktu B; są one zazwyczaj stosowane w biurowcach, szpitalach szkołach, ale także na kładkach drogowych dla pieszych lub innych tego typu obiektach. Przykładowo kładka stalowo-szklana w szpitalu pomiędzy oddziałami jest budowana, aby pacjenci mogli przechodzić z jednej części szpitala do drugiej, bez wychodzenia na zewnątrz. W ogóle konstrukcje stalowe upowszechniają się coraz bardziej i szerzej w zastraszająco szybkim tempie, nawet w Polsce. A to dlatego, że postęp cywilizacyjny zobowiązuje nas do poszukiwania materiałów idealnych, do polepszania naszych konstrukcji architektonicznych.
Szukamy materiałów trwalszych, bardziej wytrzymałych i co najważniejsze – bezpiecznych. Łączniki stalowo-szklane idealnie się do tego nadają. Stal jest bardzo lekka, odporna na zmienne warunki atmosferyczne, wykazuje właściwości antykorozyjne oraz ognioodporne. Układ przestrzenny (tzw. kratownica stalowa) oparty na układzie stalowych prętów sprawia, że taka konstrukcja jest niezwykle wytrzymała na duży nacisk, drgania, ścieranie czy zaginanie. Takową konstrukcję można także w łatwy sposób, szybko i bardzo tanio zmontować, zdemontować, poszerzysz, powiększyć rozpiętość itd. Zaś szkło jest materiałem łatwo przepuszczającym światło – oszczędzamy dzięki temu na energii.
Specjalna odmiana używanego do tych celów szkła sprawia, że tworzywo to jest wysoko termoizolacyjne, co przy zwykłym szkle nie byłoby możliwe. Połączenie stali i specjalnego tworzywa szkło-podobnego przyczynia się do zwiększenia poziomu niezbędnego bezpieczeństwa, ponieważ zazwyczaj takie łączniki powstają kilka metrów na powierzchnią ziemi, na pewnej wysokości, co gwarantuje nam miłe oku widoki. Łączniki stalowo-szklane niosą za sobą same korzyści – są przyjazne środowisku, bardzo praktyczne i bezpieczne, wytrzymałe, nie obciążają budżetu inwestora gwarantują niskie koszty eksploatacji.