W dzisiejszych czasach, kiedy to postęp cywilizacyjny gna w zaparte, ważne jest, abyśmy nie spoczęli na laurach i kontynuowali to, co zaczęli nasi przodkowie. W trzecim tysiącleciu liczy się innowacyjny pomysł, nowinka techniczna. Mamy dwa tysiące jedenasty rok i wszystkim nam zależy na udoskonaleniu tego, co tak naprawdę już mamy; zależy nam także na jakości, bezpieczeństwie i na czasie. Wszelkie obiekty i budowle w architekturze współczesnej opierają się na konstrukcjach stalowych, czyli na przestrzennych układach ze stalowych prętów. Jest to lekki szkielet stalowy, mówiąc potocznie – kratownica. Dlaczego lekki? Bo jest ze stali. Ale dlaczego stal? I w tym tkwi całe sedno. Stal jest materiałem niezwykle sprężystym, lekkim i odpornym na zmienne czynniki zewnętrzne.
Jest ona wytrzymała na duże naciski, ścieranie, ciężar, zaginanie i zmienne warunki atmosferyczne. Lekki szkielet stalowy jest bardzo mocny, wytrzymuje nawet największe ciężary. To sprawia, że mamy gwarancję najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Dodatkowym plusem takie konstrukcji stalowej jest jej stosunkowo niska cena, a więc kieszeń inwestora nie ucierpi na tym zbyt mocno. Kolejną zaletą jaką posiada lekki szkielet stalowy to możliwości dowolnego planowania ostatecznego wyglądu konstrukcji. Otóż konstrukcję tę bardzo łatwo, szybko i tanio się montuje, demontuje oraz zmienia długości i rozpiętości obiektu.
Przy czym owa konstrukcja jest natychmiast gotowa do eksploatacji. Plusem jest też to, że stalowa kratownica jest przyjazna środowisku. Widzimy zatem, że są same korzyści stalowych konstrukcji. Warto w nie inwestować, mimo że w Polsce nie jest to jeszcze zbyt popularne budownictwo, aczkolwiek popyt na tego typu konstrukcje stale wzrasta. Konstrukcje stalowe stosuje się w różnego typu hal (transportowych, przemysłowych, magazynowych, usługowych, systemowych, rolniczych i tym podobne), galerii, łączników między budynkami, wież przekaźnikowych, rurociągów i innych obiektów wymagających innowacyjnych rozwiązań.