Chemiczne środki izolacyjne stanowią szeroką gamę wszelkiej maści produktów i półfabrykantów służących do szeroko rozumianej izolacji. Zabezpieczają one przed wilgocią, wodą piaskiem lub pyłem. Nie ma idealnego środka izolacyjnego, każdy chc\roniący przed wodą może kroplę przepuścić a każdy dom pokryty termoizolacją w końcu nieogrzewany wystygnie ale nie będziemy się tutaj zajmować teoretycznymi dywagacjami o produktach idealnych. Masa asfaltowa należy właśnie do tej szerokiej rodziny produktów zabezpieczających jaką stanowią chemiczne środki izolacyjne. Nie jest tajemnicą, że masa asfaltowa służy przede wszystkim do zabezpieczania dachów pokrytych papą przed wilgocią.
Przecież każdy dach nie pokryty czymś o podobnych właściwościach jak masa asfaltowa w końcu ulegnie destrukcyjnemu działaniu wody i wilgoci, które jest w przypadku dachów permanentne. Nie można oczekiwać że masa asfaltowa zabezpieczy nasz dach przed każdym rodzajem zagrożenia ze strony kaprysów aury ale chemiczne środki izolacyjne jak już wcześniej wspomnieliśmy jak wszystko nie są idealne. Masa asfaltowa spełnia jednak podstawowe wymogi i cele jakie stawia przed nią standardowy użytkownik chcący po prostu aby jego dach przez określoną liczbę lat na przykład siedem (wielu producentów pap podaje właśnie taki czas jako okres gwarancji swojego wyrobu) ich dach nie przeciekał.
Nie są to trzeba przyznać jakieś szczególnie wygórowane wymagania i większość środków takich jak chemiczne środki izolacyjne spełnia je doskonale nie powodując rozczarowania i służąc ludziom którzy je wybrali przez wiele lat jako doskonałe zabezpieczenia ich budynków przez wilgocią, wiatrem, wodą czy pyłami powodującymi w dłuższej perspektywie także erozję elewacji budynków, które narażone są na spore pylenia występujące na przykład w pobliżu kopalni. Masa asfaltowa ma to do siebie, co jest niewątpliwie jej ogromną zaletą, że wystarczy nałożyć jej na uprzednio dobrze przygotowaną powierzchnię oczywiście dosłownie maleńką warstwę a już nasza powierzchnia będzie bardzo dobrze chroniona przed zgubnym działaniem wilgoci i wiatru.