Na rynku budowlanym spotykamy się coraz częściej z produktami, które mają na celu chronić różne przedmioty i budynki oraz instalacje w nich zamontowane przed uszkodzeniami. Dużą grupę produktów stanowią jednak same materiały izolacyjne, które są umieszczane praktycznie wszędzie w przemyśle budowlanym. Przed zakupem odpowiednich materiałów z ej właśnie grupy warto byłoby się jednak zapoznać z ich cechami, bowiem różnią się od siebie i to znacznie.
Możemy wybierać spośród dużej grupy tego typu materiałów. Są to więc różnego rodzaju wełny mineralne, poliester ekstrudowany i włókna celulozowe oraz styropian, wykorzystywany chyba najczęściej przy ociepleniach budynków. Materiały izolacyjne są więc bardzo różne i możemy wśród nich przebierać do oporu, aby wybrać najlepszy i taki, który odpowiada naszym potrzebom w stu procentach. Wełna mineralna jest więc wykonana z bazaltu lub z piasku kwarcowego, jej izolacyjności cieplna jest dosyć duża, natomiast odporność na ogień i zagrożenia pożarowe wysoka, ponieważ nie rozprzestrzenia ognia i nie wydziela dymu. Jest więc w zasadzie bezpiecznym materiałem i do tego nie najdroższym. Materiały izolacyjne mogą też przyjąć formę styropianu, który jest w całości wykonany tylko i wyłącznie z poliestru.
Jest ponadto materiałem samogasnącym ,więc dosyć odpornym na ogień, zważmy również na to, że nie zapala się on od iskry papierosa, a w płomieniu zazwyczaj topi się oraz zwęgla, więc możliwość tego, iż będzie rozprzestrzeniał pożar jest niewielka, a właściwie żadna. Oczywiście nie można w stu procentach nigdy zagwarantować, że materiały izolacyjne będą w pełni zabezpieczały nasz dom przed negatywnymi skutkami zagrożeń, ale stanowią swoista zaporę i mogą być naszym sprzymierzeńcem w tej nierównej walce. Styropian poza tym że jest dobrym zabezpieczeniem przed pożarem, to dodatkowo kusi niską cena i wygoda użytkowania.
Niestety ma jedną wadę – nie posiada dużej izolacyjności akustycznej, przez co przegrywa w tym względzie z wełną. Jednym z ważnych środków występujących pod nazwa materiały izolacyjne jest także włókno celulozowe. Ono z kolei jest zbudowane z włókien celulozowych, które pochodzą głównie z recyklingu papieru różnego rodzaju. Nie stosuje się natomiast ego materiału – podobnie jak styropianu – jako materiału gwarantującego izolacyjność akustyczną, bowiem takiej po prostu nie posiada.