W dzisiejszych czasach komunikacja miejska bardzo się rozwija, na rynek wchodzą nowe środki transportu, które zagłuszają swoją nowoczesnością stare, często z wieloma usterkami. Nowoczesne technologie stosowane przy budowie środków transportu pozwalają otrzymać tanie i bardzo ekonomiczne pojazdy, które w czasach kryzysu znakomicie się sprawdzają. Wykorzystanie silników hybrydowych, gazowych lub Diesla pozwala na dłuższą i ekonomiczną jazdę przez co miasto może zaoszczędzić, ponieważ ceny paliwa od dłuższego czasu stale rosną. We wszelkich środkach transportu musi być zlokalizowane dostępne źródło ewakuacji.
W wszelkiego rodzaju pojazdach drogowych stanowi to przede wszystkim szyba, która w trakcie niebezpieczeństwa zostaje wybita. Kiedy mamy do czynienia z innymi środkami transportu często są wykorzystywane drabiny komunikacyjne. Dlatego tez powstały firmy, które fachowo zajmują się działalnością jaką jest montaż drabin komunikacyjnych. Działalność ta jest połączona razem z przedsiębiorstwami, które zajmują się tworzeniem oraz projektowaniem pojazdów komunikacji miejskiej. Montaż drabin komunikacyjnych niezwykle prosty i nieskomplikowany szczególnie dla osób wykwalifikowanych w tej dziedzinie.
Przy pomocy kilku niezbędnych narzędzi można przytwierdzić daną drabinę do dowolnej powierzchni nieruchomej bądź pojazdu komunikacji miejskiej. działalność taka zajmuje zaledwie kilka godzin, jest to uwarunkowane tym jakiej wielkości jest dana drabina. Obecnie drabiny są wykonane z lekkiego materiału, jakim jest aluminium. Już dawno zrezygnowano z materiału, którym jest drewno. Być może jest to uwarunkowane wagą całego urządzenia. Dzisiejsze czasy pozwalają na użycie wielu materiałów innych niż aluminium, przez co powstaje większa liczba dostępnych produktów, z których można otrzymać drabinę komunikacyjną. Dla ludzi wykwalifikowanych montaż drabin komunikacyjnych nie sprawia żadnych trudności, dobrej jakości firmy potrafią to wykonać w ciągui kilku godzin, dni w zależności od wielkości.