Nowoczesne technologie, jakie są wykorzystywane podczas procesu tynkowania ma wiele zalet. Obecnie tynkowanie prowadzi się przy użyciu specjalnych agregatów, które dawniej służyły wyłącznie do wnętrz, od pewnego czasu się to zmieniło i korzysta się z tego podczas wykonywania różnego typu elewacji zewnętrznych. Jest to szybki i wydajny sposób, na wykonanie pięknej i efektywnej elewacji.
Dzięki natryskowemu nakładaniu tynków cienkowarstwowych można w szybkim czasie wykonywać zlecenia elewacyjne. Natryskowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe mają bardzo wiele zalet. Dzięki użyciu agregatów zwiększa się efektywność działania. Skraca to w znacznym stopniu czas pracy przedsiębiorstwa budowlanego, a to ma wpływ na zmniejszenie kosztów całej usługi dla klienta. Natryskowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe jest uzyskiwane poprzez maszynowe narzucanie tynku, zmniejsza zużycie całego materiału i to kolejna bardzo ważna cecha.
Taka nowa technologia pozwala na niskie użycie danego materiału na mkw. Natryskowe tynki zewnętrzne cienkowarstwowe jest w istocie bardzo wygodna, ponieważ zapewnia przerwanie pracy w dowolnym momencie, bez jakiejkolwiek konieczność dojścia do pewnego punktu, który występuje na danej ścianie. Za pomocą maszyn można ułatwić tynkowanie miejsc, które byłyby trudne do wykonania ręcznie, do tego zaliczamy różnego rodzaju gzymsy. Dzięki technologii, do której można śmiało zaliczyć natryskowy tynk pozwala to na stosowanie na podłoża różnego rodzaju.
Można dowolnie stosować na beton jak i zarówno tynki tradycyjne. Dzięki wzmocnieniu materiału do tynkowania za pomocą polimerów oraz cementu otrzymuje się wysoką trwałość, którą charakteryzuje długi okres wytrzymałości. Do tynków cienkowarstwowych zaliczamy przede wszystkim cermit. Czasami można nawet zrezygnować z warstwy wyrównawczej szczególnie przy renowacji starych budynków. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii zapewniane są długotrwałe ochrony przed korozją biologiczną. Przez co zwalcza się rozwojem grzybów oraz glonów szczególnie na powierzchni tynków.