W budownictwie przemysłowym docenia się możliwość oświetlania światłem naturalnym hal fabrycznych i magazynowych. Obniża to przede wszystkim potężne koszty, jakie płacą te firmy za energię. Obecnie naturalne światło w budownictwie przemysłowym stało się normą. Nowe hale zazwyczaj mają systemy oświetleniowe umieszczone na dachu.
Bardzo często takie okna dachowe,, nazywane często świetlikami mają zamontowane systemy przewietrzania i odpowietrzania hal. zresztą zamontowanie odpowiedniego systemu zależy od tego , jaka jest produkcja i jakie są jej skutki uboczne. Czasami jest to dym, czasami pył, który musi być skutecznie usunięty ze względu na bezpieczeństwo pracujących tam ludzi. Naturalne światło w budownictwie przemysłowym wymaga również zastosowania i odpowiednich systemów oświetlenia. W wypadku, gdy hale produkcyjne nie są wielkie, to najczęściej wystarczają, by było tam kilka niewielkich świetlików na przykład kopułkowatych.
Duże hale wymagają oświetlenia poprzez pasma świetlne – na dachu wyglądają one jak spłaszczone, niewielkie szklarnie. Od dawna wiadomo, ze dla ludzkich oczu najzdrowsze jest światło naturalne, które nie powoduje zmęczenia oczu oraz pozwala na swobodną pracę. Oczywiście, szkło użyte do świetlików, a szczególnie, gdy zastosowane są pasma świetlne, musi dawać stu procentowe bezpieczeństwo ludziom pracujących w halach. Coraz częściej stosuje się płyty z poliwęglanu, które są lżejsze od szkła hartowanego, bardziej odporne na uderzenia, a także mają dobrą, wręcz porównywalną ze szkłem przepuszczalność światła i są od szkła tańsze.
Coraz częściej, szczególnie w niektórych gałęziach produkcji, naturalne światło w budownictwie przemysłowym jest wręcz obowiązkowe. Oczywiście firmy budowlane są przygotowane do budowania takich hal, ponieważ są one coraz częściej zamawiane. Właściwie coraz mniej firm zamawia hale produkcyjne, które nie miałyby naturalnego oświetlenia. należą do nich częściej hale magazynowe, w których przechowywane są towary, które trzeba chronić przed wpływem światła.
Naturalne światło nic nie kosztuje i to jest bardzo często argument, który sprawia, że buduje się hale, które mają naturalne światło.