Stare kominy wymagają najczęściej renowacji. Wiele z nich jest nieszczelnych co może prowadzić do tragedii i zagrażać zdrowiu, a nawet życiu mieszkańców budynku z takim kominem. Nieszczelność komina, zagrożenie jakie tym niesie, jest ogromne. Przez nieszczelny, źle funkcjonujący komin mogą wlatywać trujące gazy w tym duszący tlenek węgla, zwany czadem. Może zdarzyć się, że usterka spowoduje pożar w budynku.
Objawy uszkodzenia są jednoznaczne i łatwo je wykryć. Nieważne z jakiego materiału został zbudowany komin. Jeżeli jest on betonowy lub gliniany trzeba przejrzeć dokładnie szukając pęknięć przez które mogą wlatywać toksyny, mając komin metalowy szukamy luk w stawach i wykładzinie. Ocenę czy nasz komin powinien być poddany renowacji możemy zrobić sami,
Głębszą analizę i sprawdzenie kanałów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych dokonujemy gdy są one dobrze oczyszczone – wizyta kominiarza jest nieunikniona. Renowacja kominów sprowadzają się zazwyczaj do naprawy jednego odcinka. Jeżeli zniszczeniu uległy natomiast kanały spalinowe, najlepiej zamontować w nich nowe wkłady. Pamiętajmy o dokładnym sprawdzaniu instalacji komina przed, jak i po sezonie, możemy robić to sami, ale gdy mamy niepewność co do funkcjonalności i sprawności komina, udajmy się do specjalisty, który przeanalizuje i sprawdzi wszystko dokładnie. Nie ryzykujmy zdrowia, życia swojego i innych.