Blacharstwo jak można poczytać w internecie z pewnością nie jest szalenie trudnym zajęciem, jednakowoż jest kilka zagadnień, które obejmuje obróbka blacharska a które nie są do końca łatwymi zadaniami. Są to sprawy związane z obrabianiem krawędzi blacharskich. Obróbka krawędzi dachu na przykład należy do tego typu zagadnień. Krawędzie dachu to miejsca, które są szczególnie podatne na warunki atmosferyczne nawet mimo tego, że praktycznie rzecz biorąc dzisiaj już nie używa się innych niż ocynkowane blachy do pokrywania powierzchni mających chronić przed złymi warunkami atmosferycznymi.
Obróbka krawędzi dachu wykonana właściwie pozwalając na zabezpieczenie w sposób właściwy krawędzi dachu zrobionych z blachy nie pozwala na przedostawanie się wody do wewnątrz budynku co pozwala dłużej zachować go w stanie nienaruszonym. Obróbka krawędzi dachu podobnie jak wszystkie inne prace blacharskie wykonywane na wysokościach powinna być wykonywana jedynie przez wykwalifikowaną kadrę pracowników mających szerokie doświadczenie zarówno z zagadnień które się tyczą obróbki blacharskiej jak i samych prac wysokościowych. Blacharstwo we współczesnym budownictwie pozwala na bardzo wiele.
Nie ma na dzisiejszym placu budowy problemu z wykonaniem choćby najbardziej zaawansowanych elementów metalowych, które pozwalają na wykorzystanie blisko w całości całego dostępnego miejsca na użyteczne elementy nie zabierając i nie wymagając specjalnych dodatkowych miejsc na na przykład elementy mocujące czy wspornikowe.
Obróbka krawędzi dachu jest z pewnością bardzo ważnym etapem budowy każdego budynku zarówno mieszkalnego jak i przemysłowego ponieważ dzięki niej dach jest dopiero należycie zabezpieczony przed zniszczeniem przez wiatr czy uszkodzenia mechaniczne. Właściwa obróbka blacharska krawędzi może w dużym stopniu ułatwić późniejsze prace konserwatorskie jeśli mowa na przykład o budynkach sakralnych, które są często za razem zabytkami. Z pewnością jednak właściwie wykonana obróbka krawędzi dachu oddala znacząco perspektywę napraw czy poważnych prac konserwatorskich.