Obróbki blacharskie to elementy zespolone ze świetlikiem, które są niezbędne do wykończenia i zamontowania świetlika. Obróbki blacharskie świetlika to aluminiowe części konstrukcji świetlika w których znajduje się kopuła świetlika. Obróbki blacharskie zwykle wchodzą w skład zestawu do montażu świetlika dachowego i występują w różnych wersjach od standardowej po dostosowaną do konkretnego ocieplanego podłoża. Uzupełnieniem obróbek blacharskich są oczywiście inne elementy systemowe wykończenia świetlika, takie jak różnego rodzaju uszczelki i masy elastyczne, których zadaniem jest spajanie i wypełnianie luk i przerw między materiałami i częściami składowymi.
Obróbki blacharskie produkowane są z reguły z blachy stalowej o podobnych właściwościach wizualnych oraz technicznych do tych zastosowanych w montowanym świetliku. Ważne jest więc zaopatrzenie się w pełen zestaw obróbek blacharskich u tego samego producenta u którego zakupiliśmy świetliki dachowe. Dzięki temu unikniemy znaczących różnic wizualnych i estetycznych i uzyskamy jednolity obraz zamontowanego świetlika. Trzeba również wspomnieć o roli jaką spełniać mają obróbki blacharskie, która jest niebagatelna dla funkcjonowania całego systemu świetlika.
Otóż głównym zadaniem obróbek blacharskich jest zabezpieczenie całej konstrukcji przed przedostawaniem się wody, dlatego obróbki muszą szczelnie przylegać do ścian pokrycia dachowego tym samym zbierając z niego wodę deszczową i transportując ją na pokrycie dachowe z którego może bez problemu spłynąć przedostając się do najbliższej rynny. Niewłaściwie wykonanie obróbki może być fatalne w skutkach i powodować postępującą korozję, będącą następstwem stale sączącej się do wnętrza konstrukcji wody. Jak wspomniano wcześniej obróbki blacharskie można dobrać kolorem do całej konstrukcji ale kolor nie powinien stanowić najważniejszego kryterium wyboru obróbki. Najważniejszy jest wybór wysokiej jakości produktu i prawidłowe wykonanie jego montażu, które zagwarantuje prawidłowe działanie całego systemu.