Zapewne nie każdy z nas wie, czym cechuje się obudowa z płyt warstwowych i po co ona właściwie jest. Otóż, jak sama nazwa wskazuje, obudowa z płyt warstwowych składa się z kilku warstw i służy do ocieplania budynków. Posiada ona niezwykle skuteczne izolacyjne właściwości, co jest skutkiem zastosowania płyt, wykonanych ze styropianu i ze stali. Dzięki zastosowaniu tych wysokogatunkowych na rynku budowlanym materiałów, obudowa z płyt warstwowych posiada izolacyjne właściwości, nie będąc przy tym niepraktycznie grubą.
Ta jej właściwość pozwala na wyizolowanie na przykład pomieszczenia gospodarczego bez utraty jakże cennej przestrzeni. Wypełnieniem owej płyty nie zawsze musi być styropian. Często spotykane są także płyty wypełnione wełną mineralną. Obudowa z płyt warstwowych idealnie nadaje się do izolowania od chłodu lub ciepła budynku, w którym można zastosować je zarówno wewnątrz budynku, jak i po odpowiednim jej przygotowaniu, na zewnątrz. To drugie rozwiązanie jest częściej wybierane przez osoby zainteresowaniem ociepleniem swoich domów za pomocą płyt warstwowych, ponieważ pozwala ono na zachowanie ścian wewnętrznych w nienaruszonym stanie, co powoduje brak konieczności odmalowywania czy wyremontowania pomieszczeń znajdujących się wewnątrz budynku. Inwestorzy rozpoczynający budowę własnych inwestycji bardzo często decydują się na zakup i montaż obudowy z płyt warstwowych, a to ze względu na niższe koszty za prąd, wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń zimą i chłodzenia klimatyzacją latem.
Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala na bardzo szybki zwrot kosztów poniesionych, aby obudowę z płyt warstwowych zainstalować. Powinni o tym pamiętać wszyscy inwestorzy, chcący uzyskać jak najniższe koszty utrzymania swoich inwestycji w przyszłości, bo należy również pamiętać, że urządzenia grzewcze, czy chłodnicze bardzo często miewają usterki, co wiąże się z kolejnymi kosztami utrzymania budynków, związanymi z zatrudnianiem osób wyspecjalizowanych w naprawianiu tych sprzętów czy wymiany na nowy.