Wybudowanie domu to jedno, a prace wykończeniowe to drugie. Bardzo często są one bardziej czasochłonne oraz czasami, gdy komuś zależy na bardzo ekskluzywnym wnętrzu może kosztować niemal tyle, co postawienie domu (nie wliczając w tego ceny działki). Od wielu lat dużym powodzeniem cieszą się obudowy łazienkowe, które głównie służą obudowie wanny.
Co prawda od kilku sezonów lansowane są, szczególnie do dużych łazienek wanny na ozdobnych nóżkach, które nie są obudowane. Jednak w mniejszych pomieszczeniach obudowy łazienkowe wprowadzają ład i poczucie uporządkowania. Można wybrać dwie metody obudowania wanny – można kupić gotowe obudowy łazienkowe, które są dopasowane do konkretnych modeli wanny, lub tradycyjne obudowanie wanny kafelkami – tu jest kilka nowych rozwiązań. Gotowa obudowa łazienkowa to jeden lub dwa panele, które są idealnie dopasowane do wanny. Obudowy łazienkowe do tradycyjnej wanny składają się z dwóch elementów, zaś do modeli narożnikowych, półokrągłych mają jeden element, który je zabuduje. Gotowa obudowa jest dużo tańszym rozwiązaniem niż tradycyjna zabudowa wanny.
Tego typu obudowy łazienkowe łatwo jest zdemontować w razie awarii, powszechnie stosowane są w wypadków brodzików. Niektórzy polecają wanny obudować po części gotowe obudowy wanien, ale zamontowane na obmówce. Takie obudowy łazienkowe wykonane są z polistyrenu, który pomaga dłużej utrzymać wodzie dłużej ciepłą temperaturę, powoduje też, że podczas nalewania wody jest ciszej. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w gotowej części nie ma otworów do dostępu do rur w razie awarii. Obecnie często stosuje się alternatywne metody zabudowy – pojawiły się płyty gipsowo-kartonowe do wykorzystania jako obudowy łazienkowe, ze specjalnym wykończeniem zapobiegającym wchłanianiu wilgoci.
Oczywiście w wielu domach nadal obudowy łazienkowe to tradycyjne kafelki. Obudowy łazienkowe niekoniecznie muszą być wykonane z tworzywa czy płytek ceramicznych. Wiele osób wykańczających mieszkanie decyduje się na wykończenie drewnem. Trzeba przyznać, że drewniane obudowy łazienkowe są bardzo ładne, dają poczucie ciepła i przytulności łazience. Ostatnio wiele osób wybiera obudowy łazienkowe wykonane z bambusa oraz drzewa tekowego. Oczywiście takie drewno jest odpowiednio zaimpregnowane i służy w łazience przez wiele lat bez konieczności jakiś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście każda obudowa musi stylem pasować do całości wnętrza – bardzo często stosuje się obudowę kryjącą rurą odpływową w umywalce. Obecnie obudowy łazienkowe występują w tak wielu wersjach, że często osoba, która wykańcza nowy dom nie wie, co wybrać, w jakim stylu urządzić łazienkę, bo tyle jest różnych propozycji.