Każdy wie, że siedzenie w ciepłym domu, gdy za oknem jest mróz to jedna z milszych chwil w życiu. Jednak ciepły dom wymaga podjęcia właściwych decyzji już na etapie stawiania murów. Ocieplenie budynku to bardzo poważna decyzja. Trzeba zadbać o to, by budynek był ocieplony materiałem niepalnym oraz odpornym na wilgoć, grzyby, a także, co niektórych zaskoczy, na glony. Trzeba również przyjąć zasadę taką, że ocieplenie budynku najlepiej wykonać w trakcie budowy.
Należy pamiętać o jednej zasadzie – ocieplenie budynku trzeba wykonać z komponentów jednej firmy, bo wówczas na pewno wszystko będzie się dobrze trzymało przez lata. Zazwyczaj ocieplenie fundamentów wykonuje się cieńszą warstwą niż reszty budynku. Jednak wykonanie ocieplenia w niezbyt fachowo wykonane może doprowadzić do sytuacji, w której ściany obłożone na przykład styropianem spowoduje wzrost wilgotności w przegrodzie termicznej, a ciepło będzie uciekać do dołu. Ocieplenie budynku jeszcze na etapie stawiania ścian gwarantuje, że od pierwszych chwil zamieszkania w nim, użytkownicy będą mieć zapewnione ciepło w zimie, a chłód w lecie.
Brak ocieplenia zmieni to na zimno w zimie i ciepło w lecie, a to jest bardzo niekorzystne, szczególnie dla kosztów ogrzewania domu. Najczęściej do ocieplania używane są płyty ze styropianu i wełny mineralnej. Dobre ocieplenie budynku oznacza jedno: użyto dobrych jakościowo materiałów, które zostały prawidłowo zainstalowane. Trzeba pamiętać, że płyty, które powinny być zakładane od dołu do góry powinny opierać się o listę cokołową. Ważne, by ocieplenie budynku wykonać bardzo dokładnie, tak by płyty nie były uszkodzone, ponieważ każde pęknięcie oznacza jedno – słabsze ocieplenie, a bardzo często również brzydki wygląd ścian po nałożeniu tynku.
Oczywiście ocieplenie budynku wymaga specjalisty, ponieważ trzeba ustalić, jakiej grubości powinno być ocieplenie. Zresztą cały proces, jakim jest ocieplenie budynku powinien robić fachowiec, który potrafi dobrze dobierać wszystkie komponenty do klejenia i wykańczania ocieplenia, który wie, co zrobić, gdy pojawią się problemy. Wie również jaki system ochrony mikrobiologicznej należy zastosować w konkretnym domu. Nawet dobór typu tynku zleży od wielu czynników – inny potrzebny jest przy ruchliwej ulicy (tynk silikatowy ), a inny z daleka od drogi, a na przykład w wilgotnej okolicy(tynk akrylowy z aktywną ochroną mikrobiologiczną).