Wydaje się, że problem grzybów w piwnicy jest już przeszłością. W nowych domach zabezpieczenie fundamentów przez przeciekaniem wody, czy ich nawilżaniem nie powinno mieć miejsca, ale w starych domach… Efektem wilgoci, szczególnie w piwnicach jest grzyb. Odgrzybianie piwnic jest konieczne ze względów na bezpieczeństwo mieszkańców – grzyby powodują wiele chorób, a także potrafią zniszczyć mur, jeśli latami nie są usuwane. Zazwyczaj piwnicy nie ma warunków do tego, by pomieszczenie dobrze wywietrzyć, by mury samoistnie się osuszyły.
Odgrzybianie piwnic to praktycznie praca dla fachowców, którzy ocenią, na ile skuteczne będzie ich odgrzybianie oraz co należy zrobić, by grzyb nie powrócił. Najczęściej odgrzybianie piwnic jest konieczne tam, gdzie w fundamentach brak jest zabezpieczenia murów przed wilgocią oraz zła wentylacja oraz ogólne zaniedbanie przez właścicieli takich pomieszczeń. Często bark dobrej wentylacji plus robienie prania w piwnicy daje w efekcie pojawienie się grzyba i to nawet w sytuacji, gdy fundamenty są dobrze zabezpieczone przed wilgocią.
Czasami budynek wymaga dość kosztownego remontu, czyli położenia nowej izolacji pionowej i poziomej, ponieważ samo odgrzybianie piwnic bez zlikwidowania przyczyn jest błędem. Grzyb bowiem szybko powróci, poza tym na pewno nawet bardzo dobre odgrzybianie piwnic nie daje gwarancji, że w szparach, zupełnie niedostępnych nie zostały zarodniki pleśni. Każdy zabieg, mający na celu odgrzybianie piwnic, powinien być połączony z założeniem, poprawieniem instalacji przeciwwilgociowej .Metod ratowania fundamentów przed wilgocią jest sporo i coraz rzadziej potrzebne jest tu robienie wykopów zakładanie całej izolacji od nowa, jak przy budowaniu domu od nowa.
Pamiętać trzeba, że najczęściej odgrzybianie musi odbywać się w dodatniej temperaturze. Odgrzybianie piwnic powinno być poprzedzone badaniem mykologicznym, które określi typ grzybów, które zaatakowały ściany. Sam proces odgrzybiania polega na opryskiwaniu pomieszczenia w całości środkami, dobranymi do rodzajów grzyba. Niestety nowe budownictwo ma również wpływ na powstawanie grzybów w pomieszczeniach – wszelkie materiały używane do budowania, mające nawet cząsteczki materiałów organicznych łatwo stają się pożywką dla grzybów.