W Polsce od jakiegoś czasu można zauważyć zjawisko odpływu młodych i wykwalifikowanych pracowników. W jakiej branży notuje się największy spadek pracowników? Z ostatnich statystyk wynika, że największy jest odpływ wykształconych pracowników budowlanych. Niestety w dalszym ciągu sytuacja finansowa dla tego sektory nie jest wystarczająca, dlatego pracownicy budowlani w pogoni za lepszym zarobkiem wyjeżdżają za granicę. Największy odpływ wykształconych pracowników budowlanych odnotowuje się do krajów skandynawskich takich jak Norwegia, Szwecja oraz Dania. W dalszym ciągu sporo osób wyjeżdża do Irlandii, Anglii oraz Niemiec.
Dlaczego tak się dzieje? Z prostej przyczyny, bowiem płaca w wyżej wspomnianych krajach jest czasem trzy razy wyższa niż w Polsce. Niestety taką sytuację można było zaobserwować już w 2004 roku. Zauważono gigantyczny odpływ głównie młodych ludzi, ale także odpływ wykształconych pracowników budowlanych. Niektórzy szacowali, że wyjechało nawet dwa miliony Polaków. Często jechali w ciemno, bez znajomości języka, bo uciekali przed dwudziestoprocentowym bezrobociem w Polsce. Ostatnio wiele mówi się o procesie otworzenia rynku dla Polaków w Niemczech. Do 2004 roku Niemcy przyjmowały najwięcej emigrantów z Polski. Potem ich rynek był chroniony, więc spadły w tym rankingu, ale tylko na drugą pozycję. W związku z tym wiele osób obawia się teraz, że gdy bariery zniknęły, zapewne Niemcy znów będą na pierwszym miejscu. Jednak co się okazuje z dniem otwarcia rynku dla Polaków nie zaobserwowano gwałtownych kolejek w urzędach pracy.
Okazuje się, ze odpływ wykształconych pracowników budowlanych na razie nam nie grozi. Najnowsze wyniki pokazują, że, emigracją do Niemiec dużo częściej zainteresowani są Polacy z niższym wykształceniem. Chęć wyjazdu deklaruje szesnaście procent osób z dyplomem wyższej uczelni, a posiadających wykształcenie zawodowe już dwadzieścia procent. Jeszcze większa różnicę można zaobserwować w grupie osób niezdecydowanych ale rozważających emigrację, ponieważ jest to około czterdzieści dwa procent posiada wykształcenie zawodowe, a z czego dwadzieścia procent wyższe.
Dzisiaj Niemcy wspierają inicjatywy po stronie polskiej walcząc o wykwalifikowanych pracowników zwłaszcza w branży budowlanej,. Inżynierskiej, motoryzacyjnej oraz w logistyce. Obserwuje się również pozyskiwanie uczniów z polskich szkół zawodowych do niemieckich szkół. Jednak nie ma się na razie czego obawiać, odpływ wykształconych pracowników budowlanych na razie nam nie grozi.