Od lat rzemieślniczych praktyk rzemieślnicy prześcigają się w coraz to nowszych metodach obróbki blachy czy też metali. Nie tylko mowa tutaj o tych dziedzinach gospodarki, w których blacha była i jest wykorzystywana do produkcji na skalę przemysłową przedmiotów. Rzemieślnicy prześcigają się przede wszystkim na polu budowlanym. Odprowadzanie wody przy ścianie jest zagadnieniem w którym obróbka blacharska odgrywa bardzo znaczącą rolę w dzisiejszym budownictwie. Nie ma bowiem lepszego sposobu na odprowadzanie wody niż dobra obróbka blacharska części odpowiedzialnych za tą czynność. W średniowieczu były praktykowane różnorakie metody pozwalające na odprowadzanie wody przy ścianie n przykład budynku mieszkalnego.
Między bajki jednak można włożyć dzisiaj opowieści o świetnie sprawujących się kamiennych czy glinianych tym bardziej rynnach ponieważ zwyczajnie nie miały by one racji bytu w dzisiejszym budownictwie przede wszystkim dlatego że nie byłyby one zwyczajnie możliwe do zastosowania w czasach kiedy budujemy budynki na bazie stali i betony.
Blacharstwo w dzisiejszych czasach jest tak zaawansowaną dziedziną, że odprowadzanie wody przy ścianie nie stanowi żadnego problemu przy dzisiejszym poziomie jaki prezentuje obróbka blacharska. Odprowadzanie wody przy ścianie nie jest jedynie ważne ze względu na estetykę podwórka przed budynkiem. Ma ono duże znaczenie dla żywotności i wytrzymałości budynku ponieważ dzięki takiemu zabiegowi wykonanemu prawidłowo mażemy w łatwy stosunkowo sposób zapewnić budynkowi długie lata zdrowia a ścianom wolne od remontów na jeszcze dłuższy czas.
Blacharstwo jest tutaj tą dziedziną, która najwięcej może zaoferować jeśli chodzi o odprowadzanie wody przy ścianie ponieważ dzięki temu, że obróbka blacharska stoi na wysokim poziomie można bez problemu wykonać możliwie najbardziej ergonomiczne i tanie instalacje odprowadzające wodę niemalże dla każdego budynku co jest naprawdę sporą zaletą, jeśli popatrzymy na niejednokrotnie bardzo wysublimowane i ekstrawaganckie projekty współczesnych architektów nie wydaje się wcale bagatelną zaletą.