Odwodnienie i rynny są niezbędnym elementem hotelu pracowniczego zapewniającego właściwe warunki sanitarne oraz bezproblemowe pozbywanie się nadmiarów wody z dachu budynku podczas ulewnych dreszczów. Do produkcji rynien odpływowych stosuje się głównie aluminium lub stal nierdzewną ,aby zapewnić jak najdłuższe użytkowanie przedmioty bez oznak pojawiania się rdzy czy powstawania pęknięć lub przegnić. Materiały te są jedynymi branymi pod uwagę jeśli chodzi o odwodnienie i rynny.
Prowadzenie odwodnienia hotelu pracowniczego powinno być przeprowadzane przez ekspertów , z powodu na konieczność znajomości zagadnień z takich dziedzin naukowych jak hydrologia , systemy odwodnień , hydraulika , technologii jak również z tak ważnego pola wiedzy jakim jest znajomość właściwości fizyczno mechanicznych materiałów budowlanych. Na odwodnienie i rynny oraz ich projektowanie obecnie duży wpływ ma zastosowanie materiałów budowlanych wykonanych ze specjalnych tworzyw geosyntetycznych , które charakteryzują się doskonałymi właściwościami w odniesieniu do parametrów mechanicznych i hydraulicznych ,tak ważnych do właściwego odwodnienia hotelu pracowniczego.
Do głównych funkcji tego typu materiałów budowlanych używanych przy odwadnianiu zaliczyć należy funkcję filtrowania wody odwadnianej z obiektu, funkcję drenażową , separacyjną , wzmacniającą , a także zapobieganie powstawaniu erozji w przypadku hoteli budowanych na , lub w sąsiedztwie terenów podmokłych oraz często podmywanych. Odwodnienie i rynny to pole zagadnień , w którym materiał z którego wykonano rynnę jest niezwykle istotny. Obecnie do projektowania rynien i różnego rodzaju elementów odpływowych stosuje się twardy i wytrzymały polichlorek winylu , doskonale sprawdzający się w zastosowaniach odprowadzania wody z obiektu hotelowego.
Taki system rynnowy zamontować można na budynku po wcześniejszym zamontowaniu całej powierzchni dachowej. Ułatwia to montaż i dodatkowo skraca czas potrzebny na konstrukcję rynny odpływowej wraz z przyległymi do niej elementami ułatwiającymi odwadnianie i pozbywanie się nadmiarów wody. Przy właściwym użytkowaniu i terminowej konserwacji rynien można utrzymać ich sprawność i efektywność przez wiele lat (Obecnie gwarancje producentów wahają się w zakresie od 5 do 10 lat gwarancji na ich wyroby).