Odwodnienie obiektu to jedna z podstawowych rzeczy, jaką musimy zrobić, gdy chcemy czuć się bezpiecznie w domu znajdującym się w kraju z klimatem umiarkowanym, czyli posiadającym tak ulewne pory roku jak jesień czy wiosna. Odwodnienie obiektu nie wiąże się jedynie z odwadnianiem budynków, gdyż bardzo często odwadniane są na przykład obiekty sportowe, takie jak boiska sportowe, korty tenisowe, tory do biegania i inne. Odwodnienie obiektu często wiąże się z bardzo dużymi kosztami, ale pozwala ono na zachowanie dowolnego obiekt w nienaruszonym przez pogodę stanie. Obfite powodzie, jakie często zdążają się w Polsce nie pozwalają jednak na zapomnienie o odwadnianiu.
W czasie takich powodzi często ulegają zniszczeniu także budynki użytku publicznego, takie jak szkoły czy urzędy. Wówczas konieczne jest odwodnienie obiektu, aby społeczeństwo mogło na nowo zacząć korzystać z tych jakże potrzebnych na co dzień miejsc. Odwodnienie obiektu polega na usunięciu nadmiaru wody z zalanego terenu, a następnie także osuszeniu go. Jest to dość trudne zadanie, dlatego też za każdym razem musi ono zostać wykonane przez specjalistów, używających jedynie wyspecjalizowanych do tego urządzeń. Odwadniać należy także teren przed rozpoczęciem budowy, jeśli odbywa się ona na nie suchym terenie, jak na przykład bagnie, czy innym podmokłym terenie.
Odwadniać należy też obiekty znajdujące się w pobliżu dużych koryt rzek czy jezior. Jest to niezwykle ważne, gdyż stały nadmiar wilgoci może naruszyć strukturę budynku i spowodować jego zawalenie się. Często powoduje on także pleśń, objawiającą się dużymi, ciemnymi plamami na ścianach i sufitach, co na dłuższą metę może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Skutkiem nadmiaru wody może być także odpadanie tynku i niszczenie budynku. Są to oczywiście najbardziej niepożądane przez nas konsekwencje, więc stawiając nowy budynek należy zwrócić uwagę, czy nie robimy tego w miejscu, w którym mimo odwodnienia woda prawdopodobnie pojawi się ponownie. Najlepiej, przed rozpoczęciem budowy skonsultować się ze specjalistą.