Dzisiejszy rynek proponuje sowim klientom różnorodność produktów jak okładziny wewnętrzne. To dowód na to, że każdy nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie. Innowacją w dzisiejszym budownictwie hal i magazynów jest fakt, że na okładziny wewnętrzne stosuje się także marmur i trawertyn. Elementy okładzinowe mają formę dużych płyt kamiennych lub niewielkich płytek. Faktura płyt może być: polerowana, szlifowana, płomieniowana, piaskowana, groszkowana.
Płyty mają kształty regularne (prostokątne, kwadratowe) lub nieregularne. Grubość płyt musi być dostosowana do wytrzymałości podłoża, wytrzymałości materiału okładziny i techniki mocowania. Najlepsze okładziny wewnętrzne do hal i magazynów to tapety oraz wykładziny z korka. Tapety mogą być papierowe jedno-, dwu-, lub trójwarstwowe. Wśród innych rodzajów tapet dostępne sa także tapety reliefowe, tapety z włókna szklanego, bordiury to inaczej wąskie paski tapet .
Ostatnim rodzajem są tapety natryskowe. To płynne masy stanowiące połączoną spoiwem mieszaninę włókien naturalnych (bawełny, jedwabiu, celulozy) z dodatkami uszlachetniającymi (satyna, mika), pigmentami i wypełniaczami, którymi mogą być: ścinki tkanin, trawy itp. Okładziny wewnętrzne z korka sa produkowane z kory dębu korkowego. Charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną, jest lekki, antystatyczny (nie przyciąga kurzu), miły i ciepły w dotyku, dlatego dobrze nadaje się na okładziny – szczególnie tam, gdzie zależy nam na ograniczeniu hałasu. Dzięki elastyczności szybko wraca do pierwotnego kształtu. Podłożem pod okładziny korkowe może być: tynk, ściany pomalowane farbą emulsyjną (pod warunkiem, że farba dobrze przylega do podłoża i nie łuszczy się), płyty gipsowo-kartonowe.
Okładziny wewnętrzne z płyty korkowej składają się z dwóch warstw: podkładowej z korka mielonego oraz wierzchniej z korka dekoracyjnego. Można kupić płyty w wersji naturalnej (przeznaczone do samodzielnego wykończenia), woskowane lub lakierowane na różne kolory (lakierowana jest warstwa powierzchniowa lub podkładowa). Na rynku można również spotkać ceramiczne okładziny wewnętrzne. Są one przeznaczone do wykonywania warstwy ścian wewnętrznych. Ich cechą charakterystyczną są specjalne wykończenia w skład których można zaliczyć kolor i fakturę, dwóch wzajemnych równoległych powierzchni.