W budownictwie i przemyśle coraz częściej (co prawda już od paręnastu lat) stosuje się płyty warstwowe, które muszą mieć odpowiednie parametry, ponieważ maja bardzo różne zastosowanie. Produkuje się płyty warstwowe ścienne, dachowe, czy też specjalne okładziny z płyty warstwowej, które mają zastosowanie w przemyśle – często są to całe hale stalowe wykończone z okładziny z płyty warstwowej. Wszyscy producenci okładziny z płyty warstwowej mają świadomość, że każda płyta musi spełniać bardzo wysokie wymagania związane z wymogami normalizacyjnymi dla budownictwa, a te są bardzo wyśrubowane, ponieważ związane są z bezpieczeństwem.
Okładziny z płyty warstwowej muszą spełniać normy w zakresie bezpieczeństwa i tu brane są pod uwagę takie sfery jak konstrukcja, palność, użytkowanie, higiena i zdrowie, ochrona przed hałasem i drganiami a także izolacja cieplna. Osoba pracująca poza produkcją, gdzie wykonuje się okładziny z płyty warstwowej, gdy przeczyta, jakie są wymagania w każdej sferze bezpieczeństwa może pomyśleć, że jest to niewykonalne. Okładziny z płyty warstwowej obecnie są niezbędne w budownictwie i wykończeniu obiektów przemysłowych, w zasadzie na razie nic innego nie wynaleziono. Zaletą takich płyt jest szybkość montażu oraz właściwości, jakie dotąd nie dało zastosowanie innych materiałów.
Poznając normy bezpieczeństwa , jakie muszą spełniać okładziny z płyty warstwowej trudno oprzeć się zdziwieniu, że płyty tego typu są stosowane już ponad czterdzieści lat – oczywiście przez te lata wiele się zmieniło, chociaż idea samej płyty pozostała taka sama. Co prawda pianka, która stanowi ze styropianem rdzeń płyty warstwowej nieco różni się od tej używanej prawie przed pół wiekiem. Nawet taka sprawa, bardzo istotna dla bezpieczeństwa, jak zabezpieczenie przeciwpożarowe są teraz o wiele skuteczniejsze.
Same okładziny z płyty warstwowej są coraz ładniejsze pod względem estetycznym, ponieważ obecnie również wygląd płyt decyduje o zainteresowaniu kupujących. Na pewno laboratoria pracują na tym, by czymś zastąpić okładziny z płyty warstwowej, ale jak na razie nie znaleziono skuteczniejszego rozwiązania, żadne formy natryskowe, z tworzyw nie są w stanie sprostać wielu wymaganiem bezpieczeństwa, a także użyteczności.