Jeszcze nie tak dawno niewiele było rodzajów okien. Co prawda od dawna znane są szyby ze szkła hartowanego, ale ma ono wadę – jest dość ciężkie oraz ma wysoką cenę, wiec nie wszędzie warto je stosować. Wiele firm produkujących okna w swojej ofercie ma również okna przemysłowe, które często wykonywane są na specjalne zamówienie, ponieważ nie stosuje się w przemyśle standardów powtarzalnych we wszystkich halach produkcyjnych i magazynowych (inaczej niż w budownictwie mieszkaniowym).
Niektórzy wytwórcy okien proponują okna przemysłowe, które mają specjalne zabezpieczenia, by nie skrzywdzić ludzi w razie awarii, wybuchu w hali. Najczęściej proponowane są okna obrotowe, które mają system zabezpieczeń w postaci bardzo sprężystego układu specjalnych uszczelek, dzięki którym okno nawet przy dużym wzroście ciśnienia nie zostanie wyrwane. Okna i drzwi w obiektach przemysłowych muszą spełniać różne normy bezpieczeństwa, bardzo często okna przemysłowe stanowią element wyposażenia wewnątrz hali i rozdzielają hale od siebie stanowiąc część ścian działowych. Ma to zastosowanie, gdy ważna jest komunikacja wzrokowa między działami.
Chociaż okna w halach przemysłowych przypominają swoim wyglądem szkło to zazwyczaj wykonane są z poliwęglanu, który jest po prostu dużo tańszy niż szkło hartowane, które musiałoby być w takich warunkach zastosowane, jest on też lżejszy od szkła hartowanego, co często przy dużych powierzchniach, jaką mają okna przemysłowe. Poliwęglan lity odporny jest nawet na takie działanie jak mocne uderzenie młotkiem, generalnie poliwęglan wypiera szkło mineralne w wielu wypadkach, ponieważ choćby okna przemysłowe, które mają nawet wielką powierzchnię są lżejsze, niż z tradycyjnego szkła.
Odporność na zniszczenie powoduje, że ni istnieje obawa, że na przykład pęknięta szyba może stanowić zagrożenie dla ludzi. Bardzo często okna przemysłowe mają jako wykończenie warstwę chroniącą przed promieniami UV, co ma znaczenie, gdy hala jest prześwietlona w całości przez duże powierzchnie okien Obecnie okna przemysłowe wykonuje się również z płyt z poliwęglanu komorowego, ale ma on zastosowanie tam, gdzie potrzebna jest duża wytrzymałość szyby, ale nie konieczna jest duza jej przezroczystość.