Cechą nieruchomości jest fakt, że trzeba ja od czasu do czasu remontować. W innym przypadku zostanie ona zrujnowana i nie będzie nadawała się do zamieszkania w niej. Raczej nikt nie chce dopuścić do takiej sytuacji, dlatego w tym celu każdy właściciel posesji stara się ją chronić przed wszystkimi działaniami, które mogłyby wpłynąć na jej wygląd.
Jednym z takich zabezpieczeń są opierzenia z blachy powlekanej. Opierzenia budynku wykonuje się z blachy ocynkowanej, aluocynkowanej lub powlekanej. Te ostatnie charakteryzują się trwałością materiału. Są przy tym estetyczne, dlatego zyskały na popularności wśród osób chcących zlecić opierzenie budynku. Ich zaletą jest jeszcze niska cena w stosunku do wartości. Opierzenia z blachy powlekanej gwarantują o wiele lepszą ochronę, niż opierzenia z blachy ocynkowanej. W zależności, jaki rodzaj ostatniej warstwy powłoki zostanie położony na blachę takie właściwości blacha ta uzyska. Często ostatnią warstwę stanowi polichlorek winylu lub żywica poliestrowa.
W budownictwie używa się je, jako wykończenie budynku w celu ochrony ścian na ich krawędziach oraz na dachu. Blachą powlekaną zabezpiecza się otwory kominowe umieszczając na nich małe, blaszane daszki. Koszt wynikający z montażu opierzenia często przekracza zaplanowany już budżet na konserwację budynku. Jednakże bardzo wskazany jest dodatkowy wydatek na opierzenie z blachy powlekanej, ponieważ zwróci się on w niedługim czasie. Dzięki niemu można być pewnym, że nie spotka nas żadne niemiłe zdarzenie dotyczące zalania nowo powstałego domu. W domach już nieco starszych tego typu opierzenie wydaje się rzeczą nad wyraz niezbędną.
Pomaga ono, bowiem utrzymać budynek w nienaruszonym stanie. Wiadomo, że starsze budynki ulegają pęknięciom, a ich ściany wymagają natychmiastowej elewacji. W ścianach mogą być duże dziury i szpary, dlatego mogą one przepuszczać zimne powietrze i wodę deszczową. Grozi to zawilgoceniem ścian, a nawet w późniejszym czasie wystąpieniem wilgoci i pleśni na murach budynku.