Zazwyczaj opierzenia wykonuje się z blachy ocynkowanej, która może zostać dodatkowo powleczona materiałami podwójnie zabezpieczającymi opierzenie przed działaniami atmosferycznymi i korozją. Jednakże wykonuje się również opierzenia z innych materiałów, które również zabezpieczają blachę prawidłowo. Do takich opierzeń zaliczyć można opierzenia wykonane z miedzi. Surowiec ten w równym stopniu nadaje się do tego celu, co cynk. Ochronę w postaci miedzianego opierzenia zakłada się na dachach, jako pasy przyrynnowe, nakłada się je na fragmenty ścian narożnych, a wszystko po to, aby uszczelnić budynek i polepszyć jego trwałość.
W zabezpieczaniu budynku przed opadami deszczu lub śniegu pomóc mogą blachy cynkowo tytanowe. Producenci blach stosowanych do opierzeń starają się, aby ich produkty były dostosowane do potrzeb wszystkich klientów. Ma to wpływ na rozwój ich sprzedaży, czyli na zbyt wszystkich blach. W tym celu są one powlekane powłokami o różnych kolorach i klient może dobrać sobie właściwy produkt do swojego zadaszenia. Opierzenia z innych materiałów, inne niż te ocynkowane różnią się swoją skutecznością ochrony budynku.
Przeważnie są one powleczone stosownym materiałem powodującym wzrost odporności na rdze, bądź nadmierne promienie słoneczne. To, jaki rodzaj opierzenia zastosuje się na budynku będzie miało wpływ na jego trwałość. Opierzenia tak jak inne części budynku z czasem ulegają zniszczeniu i należy je wyremontować lub całkowicie wymienić. Ogólnie podchodząc do zagadnienia można powiedzieć, ze trwałość opierzenia zależy od trwałości blachy, którą użyto do jego wykonania.
Opierzenia z innych materiałów należą jednak do grupy opierzeń, które nie są zbyt często stosowane. Jest wynikiem droższego ich zakupu. Niestety za lepsze rzeczy płaci się wyższe kwoty, pomimo, że są one trwalsze, bardziej przyjazne środowisku i ładniej wyglądają. O wyborze rodzaju opierzenia zadecydować może wiele czynników, dlatego najlepiej przy ich zakupie poradzić się specjalistów i poprosić o fachową pomoc sprzedawców w sklepie.