Budowanie obiektów przemysłowych, jak również budownictwo ogólne korzysta z rozmaitych materiałów izolacyjnych . Są one najczęściej produkowane jako płyty izolacyjne o specjalnym przeznaczeniu. W każdym obiekcie potrzebne są płyty izolacyjne chroniące przed utratą ciepła i wilgocią. Bez płyt izolacyjnych wszelkie budowle były narażone na zawilgocenie, dużą utratę ciepła. Kiedyś ratowano się w ten sposób, że budynki miały bardzo grube mury, zaś budynki drewniane, jeśli dobierze się odpowiedni rodzaj drewna są same w sobie dobrymi izolatorami ciepła, a przed wilgocią te domy często były chronione przez piwnice, których fundamenty wykonane najczęściej były z polnych kamieni.
Takie technologie nie są dziś do akceptacji. Rożnego rodzaju płyty izolacyjne mają odpowiednią konstrukcję (bo tak to trzeba nazwać) oraz specjalistyczne zastosowanie. Obecnie w każdym rodzaju budownictwa zastosowanie mają płyty termoizolacyjne, które i tu będzie pewnie znowu zaskoczenie, mają bardzo określone, nazwijmy to specjalizacje, czyli przeznaczenie. Mamy zatem płyty izolacyjne do dachów, która są odporne i przystosowane do zgrzewania z papą termozgrzewalną, płyty uniwersalne, ale odporne na działanie amoniaku, płyty ocieplające od zewnątrz, dachy, ściany poddasza – cechą tych płyt jest możliwość nakładanie na nie tynku mineralnego.
Osobne płyty izolacyjne tworzy się do budowy kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Współcześnie bardzo poważnym zagrożeniem dla wielu osób jest hałas. Płyty izolacyjne zmniejszające poziom hałasu są obecnie stosowane standardowo w budynkach przemysłowych oraz domach budowanych przy ulicach. Bardzo często płyty izolacyjne chroniące przed hałasem są zespolone z funkcją cieplną. W takich płytach najczęściej zastosowanie ma wełna mineralna, która jest odporna na wilgoć, pleśń i grzyby.
Płyty takie stosuje się również w sufitach i podłogach, by izolować akustykę pomiędzy poszczególnymi poziomami budynku. Oczywiście są budynki, w których, szczególnie dotyczy to ścian wewnętrznych potrzebne są jedynie płyty izolacyjne niwelujące poziom hałasu. Oczywiście przemysł produkuje również takie płyty. Najczęściej takie płyty robione są z wełny mineralnej oraz płyt pilśniowych.