Płyty wiórowe są w powszechnym użyciu w budownictwie. W praktyce mamy różne rodzaje płyt, w tym płyty warstwowe, a wśród nich płyty jednowarstwowe, gdzie wióry tworzą jedną warstwę oraz płyty wielowarstwowe, , które składają się z kilku warstw. Warstwy w takiej płycie wiórowej mają różne warstwy , które mają rożną zawartość wiórów i kleju. W zależności od zastosowania płyta wielowarstwowa może mieć od dwóch do pięciu warstw, które mogą mieć różną strukturę, czyli warstwy mogą mieć różną długość, grubość wiórów itp. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się też płyty warstwowe grzyboodporne.
Niektóre płyty warstwowe mają na przykład rdzeń ze styropianu. I wówczas są one wykorzystywane w budownictwie dość powszechnie. Takie płyty są najczęściej stosowane do budowania obiektów o dużej powierzchni typu: pawilony handlowe, obiekty sportowe, pawilony gastronomiczne, czy hale przemysłowe. Bardzo często są takie płyty warstwowe grzyboodporne. Płyty warstwowe grzyboodporne są szczególnie przydatne w w budowaniu ścian oraz dachów.
Wykończenie tak by były płyty warstwowe grzyboodporne jest o tyle ważne, że największym wrogiem wszelkich budowli jest wilgoć, która sprzyja i to szybkiemu rozwojowi grzybów. Istnieje sporo małych budynków typu garaż, schowek, domek na narzędzia, które montuje się właśnie dzięki temu, że są odpowiednio przycięte płyty warstwowe grzyboodporne. Takie płyty , które używane są w budownictwie muszą być bardzo bezpieczne. Ponieważ te płyty służą do budowania na przykład hal, na których produkowana jest żywność i gdzie pojawienie się grzyba lub bakterii chorobotwórczych powoduje zamknięcie firmy, że to przynosi strarty, mówić raczej nie trzeba.