Ocieplenie budynku jest to najistotniejsza sprawa, jeżeli chodzi o budownictwo. Nikomu bowiem nie zależy, żeby tracić kokosy na zimowe opały. Wszyscy pragną tak wybudować swój dom, żeby jego ściany i dach były jak najbardziej energooszczędne. Chcąc coś takiego osiągnąć, bardzo dobrym rozwiązaniem, będzie położenie na przykład na dach płyt warstwowych. Zapewniają one, nie tylko izolację cieplną, ale również szczelność i akustyczność.
To doprowadzi do zamierzonego efektu, zmniejszenia kosztów ogrzewania, a do tego szkodliwej emisji dwutlenku węgla. Oczywiście na rynku, dostępne są różne płyty warstwowe zewnętrzne , mają one inną szerokość modularną, można wybrać różną długość, inną grubość. Oczywiście w zależności od ceny, można także zdecydować się na odpowiednią odporność ogniową i reakcję na ogień. Płyty takie, mogą posiadać wełnę mineralną, z wmontowanymi już łącznikami do ścian zewnętrznych.
Mogą one również zamiast wełny, posiadać piankę PIR, piankę PUR. Wszystkie jednak płyty warstwowe zewnętrzne, składają się z dwóch okładzin oraz rdzenia izolacyjno- konstrukcyjnego. Jedni decydują się na wypełnienie ich wełną, inni pianką, jeszcze inni styropianem. Wszystko zależy, na co klient się zdecyduje. Po zewnętrznej stronie, znajduje się najczęściej blacha obustronna, która jest ocynkowana, aluminiowa lub ze stali nierdzewnej. Można wybrać odpowiedni kolor, gdyż jest pełen wachlarz dostępnej kolorystyki płyt warstwowych. Tak naprawdę kolor płyty, nie zależy tylko i wyłącznie od aspektów estetycznych, ma również ważne znaczenie przy zastosowaniu.
W zależności od konkretnej barwy, płyty warstwowe zewnętrzne, mają różne predyspozycje do absorpcji ciepła, a więc do nagrzewania się. Największą zdolność do pochłaniania ciepła, mają te płyty, które stworzone są w ciemnych kolorach. Latem mogą się nagrzewać nawet do 90 stopni Celsjusza. Aby nie doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych płyt, ani do odkształceń termicznych, produkuje się płyty, w zależności od koloru, o odpowiedniej długości. Płyty ciemne muszą być najkrótsze, zaś im płyta jaśniejsza, proporcjonalnie długość ich się zwiększa.
Płyty warstwowe zewnętrzne , oczywiście ze względu na warunki atmosferyczne, mogą wykazywać różną trwałość. Jeżeli będą stale nastawione na wilgoć, ale bardzo wysokie temperatury powietrza, ich trwałość się zmniejsza, jednak dotyczy to wszystkich materiałów budowlanych. Warto wykonywać okresowe przeglądy takich płyt.