Trzeba od razu zaznaczyć, że wbrew pozorom posadzki przemysłowe to szalenie ważny problem w budownictwie dla przemysłu. Każdemu, kto wejdzie do hal produkcyjnych czy magazynowych posadzka kojarzy się z jakimś betonem czy cementem – to już dawno miniona przeszłość, bo obecnie oprócz betonu jest szereg nowych technologii. Oczywiście buduje się obiekty z posadzkami ze specjalnie utwardzanego betonu, który jest odporny na duże ciężary oraz ścieranie.
Zaletą takiego utwardzonego na powierzchni betonu jest jego duża wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na zabrudzenia smarami oraz paliwami. Stosuje się tego typu posadzki przemysłowe w halach magazynowych i fabrycznych, a także w supermarketach itp. Miejscach. Obecnie często w halach produkcyjnych stosowane są posadzki epoksydowe szpachlowo-zacierane, które są stosowane w przemyśle tam, gdzie posadzki przemysłowe muszą wytrzymać duże obciążenia zarówno na uderzenia, jak i ścieranie. Można je stosować przy produkcji mokrej, jak i suchej. Tego typu posadzki przemysłowe mogą mieć różną fakturę i szczególnie polecane są do hal przemysłowych i magazynowych, w których występują szczególnie duże obciążenia mechaniczne oraz możliwe zlanie podłogi wodą lub innymi płynami.
Dodać należy, że tego typu posadzki przemysłowe oprócz bardzo dobrych parametrów technicznych, mają bardzo ładny wygląd. Ten typ posadzki może mieć różną warstwę antypoślizgową, co jest oczywiście uzależnione od rodzaju produkcji (sucha czy mokra) Inne posadzki przemysłowe to posadzki żywiczne wylewne, które mają zastosowanie w suchym sektorze przemysłu. Posadzki z żywicy mają grubość około 4mm i są bardzo odporne na ścieranie. Mają gładką powierzchnię łatwo do utrzymania w czystości.
Tego typu posadzki przemysłowe są wodoszczelne oraz odporne na działanie środków chemicznych. Wykorzystywane są w piekarniach, przemyśle spożywczym, farmacji i placówkach handlowych z dużą ilością klientów. Obecnie w wielu dziedzinach przemysłu wykonuje się posadzki przemysłowe antyelektrostatyczne. Tego typu podłogi są konieczne w przemyśle elektronicznym. Również w magazynach z gazem, czy rozpuszczalnikami oraz materiałami pylistymi, gdzie iskra , nawet niewielka może prowadzić do wybuchu.