Dom jest miejscem, gdzie przebywa się długie godziny – myśleć tu można zarówno o domach mieszkalnych i budynkach, w których się pracuje. Prawidłowa wentylacja to warunek zdrowej atmosfery w pomieszczeniach. Wentylacja działa w prosty sposób. Ciągi wentylacyjne, prawidłowo zbudowane doprowadzają do wnętrza tyle świeżego powietrza, ile jest usuwane powietrza zanieczyszczonego. To, że wentylacja źle działa poznać najprościej można po tym, że podczas normalnego użytkowania, na oknach pojawia się para wodna. Skąd ma się brać owe świeże powietrze w mieszkaniu?
Obecnie prawidłowa wentylacja wzmacniana jest przez okna, które mają funkcję rozszczelnienia. Nazywa się to często mikrowentylacją .Jeśli okna są stare, ale bardzo szczelne to fachowcy zalecają zastosowanie urządzeń, bardzo prostych, nazywanych nawiewnikami, które montuje się w oknach lub ścianach budynków. Nawiewniki są o tyle dobre, że mają określone jaką ilość świeżego powietrza doprowadzić do pomieszczenia. Nowoczesne nawiewniki mogą być termostatyczne – reagują na temperaturę na zewnątrz – pod jej wpływem otwór do przepływu powietrza zmniejsza lub zwiększa wielkość otworu do nawiewu.
Drugi typ nawiewników to higrosterowane, które z kolei reagują na wilgotność powietrza w środku – też otwór przepływu powietrza zamyka się lub otwiera. Warto zadbać, by w domu była prawidłowa wentylacja, bo wówczas jest mała szansa na to, że do domu wkradnie się wilgoć, zaś domownicy w mieszkaniu, gdzie jest dużo tlenu czują się lepiej, nie są śpiący, czy wiecznie zmęczeni. Człowiek zamknięty w pomieszczeniu, gdzie nie ma właściwej wymiany powietrza po jakimś czasie czuje znużenie a nawet mocne zmęczenie oraz senność.
Stałe przebywanie w takim środowisku grozi również chorobami,i, bo w niewymienianym powietrzu rozwijają się bakterie oraz wirusy. Prawidłowa wentylacja jest zatem podstawą zdrowego życia i dobrej kondycji. Trzeba jednak uważać z wentylowaniem pomieszczeń, bo czasami zbyt „skuteczna” wentylacja powoduje, że jest bardzo trudno ogrzać mieszkanie, ponieważ lekkie, ciepłe powietrze łatwo ucieka. Wentylacja prawidłowo wykonana powoduje, że w domu nie ma wilgoci, jest dobra temperatura.